Vedení hlavního města Prahy na čtvrtek svolalo krizový štáb kvůli informacím kolem znečištění vody, které před několika dny postihlo Dejvice a Bubeneč. Vysloužilo si za to okamžitou kritiku opozičních zastupitelů. Ti upozorňují, že koalice se schází týden poté, co byla krizová situace odvolána.

Obyvatelům Prahy 6 hrozí kvůli závadné vodě epidemie žloutenky, připustili hygienici - čtěte ZDE

"Je to naprosto k ničemu," řekl bývalý primátor, dnes opoziční zastupitel Tomáš Hudeček. Podle něj je to ukázka neschopnosti koalice složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si prý přehazuje zodpovědnost s radním pro bezpečnost Liborem Hadravou (ANO).

"O svolání Krizového štábu hlavního města Prahy jsme rozhodli ve středu večer, hned v návaznosti poté, co se v médiích objevily informace o možném riziku onemocnění žloutenkou. Chceme občany informovat o skutečném stavu a zároveň chceme předejít panice," sdělila po jednání krizového štábu náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO

Plošná očkování proti žloutence

Hygienici dále nařídili kvůli kontaminované vodě plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče proti žloutence typu A, řekl hlavní hygienik. Praktičtí lékaři budou od pátku očkovat děti od jednoho roku do 15 let. Rodičům, kteří očkování svých dětí odmítnou, nebude hrozit žádný postih.

Mimořádné očkování podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty zaplatí stát. "Očkování je zaměřeno na nejvíce ohroženou skupinu obyvatel vzhledem k její imunitě a chování," vysvětlil. Žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dní, voda byla prohlášena za pitnou teprve před týdnem.

Očkování je podle Valenty povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. "Nepředpokládám ale, že by ho bylo nutné vymáhat," dodal hlavní hygienik.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdeny Jágrové budou děti očkovat praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých je v oblasti 24. Rodiče mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2. Vakcín bude podle Jágrové k dispozici dost, v pátek ráno se rozvezou k dětským lékařům. V zásobě je 30 000 dávek, očkovat se má asi 4000 dětí. 

Očkovat děti proti žloutence A, přestože žádné laboratorní testy přítomnost viru této nákazy ve vodě neprokázaly, je podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly odborně "na hraně".

"Nikdo nemůže říct, že to je chybou, ale je to opravdu preventivní opatření. Já bych možná na body v tuto chvíli se přikláněl k tomu očkování nevyhlašovat," uvedl. Také ministerstvo zdravotnictví a pražská hygienická stanice označily očkování za preventivní.

Informace o hrozící nákaze žloutenkou přinesla média ve středu, hygienici informace vyvraceli. "Hygienická stanice hl. města Prahy nepředpokládá, že by u obyvatel Dejvic postižených kontaminací vody mohlo dojít k onemocnění žloutenkou A. V kontaminované vodě byly zachyceny pouze noroviry a bakterie," uvedli ve středu na webu. Virus žloutenky nebyl podle Jágrové hlášen u žádného z testovaných vzorků.

Vodohospodáři ještě před epidemií začali s kontrolou vodovodů

Pražští vodohospodáři před dvěma týdny, tedy před vznikem epidemie v Praze 6, zahájili kontrolu kritických částí vodovodních řadů. Magistrát a Pražská vodohospodářská společnost (PVS) výsledky vyhodnotí, navrhnou postup řešení a předloží jej radním. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.

"Na základě výsledků auditu posoudíme, jaká opatření je třeba do budoucna přijmout, abychom eliminovali rizika kontaminace vody," uvedla mluvčí. "Už nyní můžeme říct, že lze systematicky zvýšit intenzitu proplachování vodovodních řadů při jakékoliv manipulaci či havárii, navýšit míru chlorování či instalovat zpětné klapky u potenciálních zdrojů nebezpečí, aby nemohlo dojít ke zpětnému nasátí," konstatovala.

Bez pitné vody bylo od neděle 24. května do čtvrtka 28. května přibližně 32 000 obyvatel Prahy. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 80 cisternami a voznicemi s pitnou vodou. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách.

Podle informací ze středy lékaře kvůli špatné vodě vyhledalo přes 2 600 lidí. Více než 2 100 dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.