Voda v Dejvicích a Bubenči je od čtvrtečních 16 hodin opět pitná. Rozbory podle hygieniků ukázaly, že už neobsahuje bakterie ani viry. Na čtvrteční jednání pražského zastupitelstva to řekla hygienička hlavního města Zdeňka Jágrová. Podle ní podobnou epidemii Česko nezažilo od 70. let.
"Řeknu vám úplně aktuální pozitivní zprávu, že všechny výsledky vyšetření, které se prováděly na pitné vodě, jsou negativní a v průběhu několika málo desítek minut bude voda oficiálně označena za pitnou," řekla na zastupitelstvu Jágrová.
Hygienici podle ní evidují nejméně 460 nemocných, kteří vyhledali lékařskou pomoc. Nemocných, kteří své potíže řešili doma, je ale řádově více, upozornila Jágrová. Bez pitné vody, kterou dodává firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), byli lidé v části Prahy 6 od víkendu. Postiženo bylo zhruba 32 000 lidí.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Obyvatelé pražských Dejvic a Bubenče nemohli pít vodu z kohoutku od neděle, voda je ale znečistěná nejméně od pátku. Pro pitnou vodu museli lidé chodit k cisternám nebo musí používat balenou vodu. Výsledky ukázaly, že voda obsahovala koliformní bakterie. Hygienici navíc ve vzorcích stolice nemocných lidí objevili noroviry, které způsobují střevní chřipku a jsou přenosné z člověka na člověka.
Na PVK se obrátily desítky občanů s žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, dostanou 5 000 korun. Podle zdravotníků jich byly asi dvě stovky. Další stovky až tisíce se zřejmě léčily samy doma. Radnice Prahy 6 ve středu oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele. V postižené oblasti je asi 180 stravovacích zařízení, asi 15 jich úplně zavřelo provoz. Problém se týká zhruba 32 tisíc obyvatel Prahy 6.
Zaslepení starého vodovodu
Pražské vodovody a kanalizace musí se zaslepením starého vodovodu, odkud tekla voda znečištěná bakteriemi, čekat den až dva na povolení báňského úřadu. Potrubí nejspíš leží více než šest metrů hluboko. Novinářům to ve čtvrtek odpoledne řekl vedoucí provozu PVK Michal Kruk.
Vodohospodáři ve čtvrtek s kamerou prozkoumali 94 metrů potrubí od vodojemu. "Máme potvrzeno propojení slepého vodovodu s vodovodním řadem, který vedl do Dejvic," uvedl Kruk. Souběžně se slepým vodovodem vede kanalizace, ve které byly podle něj zjištěny netěsnosti. Způsobit je mohla i okolní výstavba tunelu Blanka nebo obytného souboru Triangl. "Vzhledem ke stavebním činnostem, které tady probíhají v okolí, mohly vzniknout netěsnosti potrubí," doplnil.
Voda se možná nevrátí ani do vodovodu, kterým bakterie do Dejvic natekly. "Bude se rozhodovat o jeho celkové sanaci nebo možná i výstavbě nového místo něj," dodal vedoucí provozu PVK. Vodovodní řad leží příliš hluboko, neodpovídá ani jeho dokumentace. V současné době teče z vodovodu Andělka voda do Dejvic souběžným vodovodem.
Slepé rameno leží mezi ulicemi Patočkova a Střešovická na konci ulice U Laboratoře. "Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy," řekl ve středu ředitel PVK Petr Mrkos.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist