Vodohospodáři v úterý ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích. Hledání slepého ramene, kterým se nejspíš do vody dostaly bakterie, zabere dva dny. Novinářům to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku. Očekává se, že to hygiena povolí ve středu.

Zatím lidé nemohou vodu pít, vařit z ní, čistit si s ní zuby nebo mýt obličej. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí, umýt se v ní mohou děti i těhotné. Vodu je ale třeba nechat odtéct. Vodohospodáři žádají odběratele, aby vodu z kohoutků odtáčeli, aby se voda s vyšším obsahem chloru dostala do celé distribuční sítě.

Ve vodě byly v neděli zjištěny koliformní bakterie, které způsobují střevní potíže. Na 32 tisíc lidí je tak bez pitné vody z vodovodního řadu.

PVK zkoumají asi kilometrový úsek od vodovodu Andělka ve Střešovicích do Dejvic. Dvě kamery dnes začaly postupovat ze dvou výkopů proti sobě. První, kterou vodohospodáři spustili do potrubí poblíž hotelu Diplomat, urazila za prvních deset minut asi 50 metrů.

"Každá kamera může na obě dvě strany ujet maximálně 200 metrů, což je délka přívodního kabelu," vysvětlil Mrázek. "Až se rameno najde, tak se tam udělá výkop a stoka se zaslepí," uvedl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Slepé rameno je nejpravděpodobnější hypotéza, jak se voda bakteriemi mohla kontaminovat. Vodohospodáři předpokládají, že při poklesu tlaku v potrubí při výměně vodoměrů koncem minulého týdne z něj byla podtlakem nasátá stojatá voda, ve které byly koliformní bakterie. Ty pak způsobily lidem střevní potíže, s nimiž muselo asi 130 nemocných vyhledat lékaře.

Voda do Dejvic z vodojemu Andělka v současné době proudí druhým paralelním potrubím. "Odebíráme další vzorky a čekáme na jejich výsledky. Známé budou v úterý v noci nebo ve středu ráno," řekl Mrázek.

Oblast se špatnou kvalitou vody je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, náměstí Pod kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Související