Příčinou nelegálního znečištění odpadních vod a následné havárie Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově v Praze by mohla být oprava čistírny odpadních vod v Hostivici.

"Vyšetřování zatím ukazuje tímto směrem," řekla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN). Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která případ prověřuje, informaci nepotvrdila. Vyjádřit se k tomu nechtěl ani provozovatel vodohospodářské sítě.

Místostarosta Hostivice Tomáš Müller ve středu řekl, že minulý týden byla v aktuálně opravované a rozšiřované hostivické čistírně odpadních vod ČIŽP a ředitel hostivických technických služeb ho informoval, že inspekce nenašla žádné nedostatky.

Informace o znečištění zveřejnilo vedení hlavního města minulý týden. Oznámilo, že jde o havárii I. stupně, která ale Pražany nijak neohrožuje. Vysoké znečištění vody zaznamenal správce od ledna do března, zejména o víkendech a v nočních hodinách. Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny byly nejvyšší za posledních šest let.

"Žádný posun ve vyšetřování není," uvedla mluvčí ČIŽP Radka Burketová. "Nemohu potvrdit konkrétní podezření," doplnila. Mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek řekl, že určitá podezření existují, konkrétního viníka ale označit odmítl. Podle něj je nyní situace stabilizovaná. "Nikdo už v takovém rozsahu nic do sítě nevypouští," řekl. Společnost PVK už minulý týden oznámila, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

ÚČOV byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech 20. století byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita. Nyní Praha chystá její další obnovu, konkrétně výstavbu nové vodní linky. Ta by měla být do zkušebního provozu spuštěna v prosinci 2017.