Po těžké nemoci zemřel bývalý premiér a sociální demokrat Stanislav Gross. Informaci HN potvrdila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Podle médií trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, při níž nemocní postupně ztrácejí buňky ovládající svalové pohyby. Gross, který byl v minulosti také ministrem vnitra, stál v čele vlády od července 2004 do dubna 2005.

Z politiky se Gross stáhl před deseti lety, kdy odešel kvůli skandálu kolem koupě bytu. "Po odchodu z politiky jsem zažil několik úžasných věcí, v osobním životě jsem měl možnost si hodně narovnat vztahy doma a v duchovním životě jsem taky prošel nějakým vývojem, přijal jsem Krista. Žiju takovým daleko vnitřně svobodnějším životem," řekl Gross v cyklu Expremiéři České televize.

V poslední době se vůbec neobjevoval na veřejnosti a léčil se v soukromí. O své nemoci nechtěli on ani jeho rodina hovořit. Podle informací z médií se ale jeho zdravotní stav postupně výrazně zhoršoval, v posledních měsících svého života se obrátil k víře.

Upřímnou soustrast rodině už vyjádřili například předseda Senátu Milan Štěch nebo prezident Miloš Zeman. Ten mu šel v roce 1996 za svědka na svatbě.

"Je mi líto, že zemřel v pouhých 45 letech a po tak těžké nemoci," uvedl také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Chci vyjádřit upřímnou soustrast jeho manželce, dětem a rodině, pro něž je dnešek nesmírně smutným a těžkým dnem. Budu teď hodně myslet na všechno, co jsme se Stanislavem Grossem v sociální demokracii prožili, a také na naše poslední setkání, které se odehrálo před několika týdny," dodal. Sobotka tehdy o návštěvě nechtěl mluvit, označil ji za soukromou.

"Řekli mi to asi před pěti minutami, takže teď si musím sednout ke stolu a napsat kondolenci, protože je mi to líto," reagoval na úmrtí Grossův předchůdce v čele vlády i ČSSD Vladimír Špidla. 

"Ta zpráva mě velmi zasáhla, protože jsem byl jedním z lidí, kteří s ním blízce spolupracovali," řekl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Naposledy jsem s ním mluvil před několika měsíci, kdy jsem ho navštívil u něj doma. Debatovali jsme o politické situaci, zajímal se o současné dění ve sněmovně i ve vládě," popsal poslední setkání Hamáček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Zažil jsem s ním mnoho let v dobrém i ve zlém," napsal na Facebooku místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). "Vždy držel slovo a hodně se věnoval své rodině. Život není spravedlivý. Měl jsem ho, kluka, svým způsobem rád. Věřím, že najde klid v tom politickém nebi," dodal Škromach, který byl v Grossově vládě prvním místopředsedou a ministrem práce a sociálních věcí.

Podle senátora Františka Bublana (ČSSD), který byl za Grosse ministrem vnitra, je škoda, že expremiérova politická kariéra skončila tak brzy. "Měl na to, aby politiku dělal i nadále a dělal ji dobře - možná ještě lépe," řekl Bublan, který byl prý s těžce nemocným bývalým kolegou v občasném telefonickém kontaktu.

"Standu jsem znal prakticky od jeho prvních kroků v sociální demokracii a nemohl jsem přehlédnout jeho talent získávat lidi, schopnost vystupovat," řekl bývalý předseda strany a premiér Jiří Paroubek. Z pozdější doby zavzpomínal, že se prý Gross se stranickou kolegyní Petrou Buzkovou velmi dobře snažili eliminovat dopady politických excesů někdejšího předsedy ČSSD a premiéra, nynějšího prezidenta Miloše Zemana.

ČSSD nyní uvažuje, že svému bývalému předsedovi nachystá "stranický pohřeb", pokud se dohodne s rodinou.

Někdejší strojvedoucí Gross se v 90. letech stal nadějí sociálních demokratů. Od roku 1992 byl poslancem a ve svých 34 letech se stal nejmladším premiérem v historii České republiky.

Slibně rozjetou politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo po pouhých osmi měsících ve funkci. Po odchodu z politiky se věnoval advokacii. Gross je prvním porevolučním premiérem, který zemřel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist