Pitná voda nepoteče v pražských Dejvicích a Bubenči nejméně do středy. Přestože vodárny pokračují v proplachování a dezinfekci vodovodní sítě, voda je stále natolik závadná, že není pitná ani po převaření. A nelze ji používat ani k ústní  hygieně.

"Máme předběžné výsledky mikrobiologických rozborů, na několika místech jsou sice nízké, ale pořád ještě pozitivní hodnoty koliformních bakterií," uvedl generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Další výsledky bude PVK mít nejdříve v úterý večer. "Pak budeme vědět, jestli ve středu budeme moci komunikovat s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy o obnovení dodávky pitné vody," dodal Mrkos.

Havárii nejspíš způsobil kontaminovaný přívod vody v jednom z domů, který nebyl zanesený v mapě. "Jako nejpravděpodobnější se nám jeví možnost, že na přiváděcím řadu je přípojka nebo část vodovodního řadu, který se tam postavil v průběhu výstavby a nebyl zanesen do map. V Dejvicích bohužel v 60. a 70. letech probíhala výstavba poměrně živelně," uvedl Mrkos s tím, že PVK při opravách už několikrát na podobná slepá ramena narazily. Taková ramena byla postavena proto, aby zásobovala některý z domů, k tomu ale nakonec nedošlo. 

"Jakmile v takovéto části zůstane stát voda a neprotéká, tak tam dojde k množení bakterií," vysvětlil Mrkos s tím, že kontaminaci následně způsobí změny tlaku.

V pátek v oblasti proběhla výměna vodoměrů. "V průběhu manipulací docházelo ke kolísání tlaku. Přitom mohlo dojít k tomu, že se právě ve slepém rameni vytvořil podtlak a došlo k jakémusi nasátí obsahu apendixu do vodovodní sítě," dodal Mrkos.

Konkrétní místo, kde se bakterie namnožily, PVK hledají od neděle. V úterý by s tím měl pomoci kamerový průzkum. Oblast, kterou budou pracovníci PVK prohledávat, se nachází mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat. Jde asi o kilometrový pás.

Náhradní zásobování nyní zajišťuje 53 cisteren, které do ulic nechaly přistavit Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v reakci na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v oblasti. Současně zahájily kontrolu kvality pitné vody, výsledky testů odebraných vzorků vody budou mít k dispozici kolem poledne.

Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové se bakterie dostaly do vody nejspíš v pátek. Z pátku také pochází rozbory, jejichž výsledky jsou známé od pondělního rána. Vodohospodáři nechali vodu v pátek testovat kvůli výměně vodoměrů.

"Při každé činnosti, kterou vodohospodáři na vodovodním řadu provádějí, musí vodu testovat. V pátek testovali, protože prováděli výměnu vodoměrů, která toto mohla těžko způsobit," řekla Jágrová Aktuálně.cz.

Mezitím se začali ozývat obyvatelé Dejvic se zažívacími obtížemi. Proto vodohospodáři v neděli odebrali další velkou škálu vzorků ze zasažené sítě, zvýšili chlorování na vodojemu Andělka, ze kterého je zásobována zasažená oblast, a po celý den a noc proplachovali vodovodní síť.

"Ze sobotních předběžných výsledků to vypadá, že už tam žádné bakterie nebyly a že to byl páteční problém," dodala Jágrová. Rozhodující ale budou výsledky pondělního testování, které budou známé nejdříve v úterý odpoledne. Do té doby voda v oblasti nebude moci být považována za pitnou.

Podle Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel jsou pravděpodobně koliformní bakterie. Odbornou pomoc do neděle vyhledalo asi 130 lidí. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné.

Třeba na střešovickou nemocnici se o víkendu obrátily desítky lidí se zažívacími problémy, pacienti ale nemuseli být hospitalizováni. Ústřední vojenská nemocnice ošetřila do pondělní 8. hodiny ranní celkem 98 pacientů. Podle mluvčí Jitky Zinke se zdá, že situace se stabilizuje.

Opatření související se špatnou kvalitou vody v Dejvicích a Bubenči se týká 32 000 lidí. Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, náměstím Pod Kaštany, ulicemi Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.Mapa oblasti, kde je v Praze kontaminovaná voda. Foto: Praha 6

Problémy s vodou v těchto částech Prahy ochromily veřejný život. Podle reportéra Aktuálně.cz se některé restaurace rozhodly zavřít, jiné fungují v omezeném provozu a personál nosí vodu v kanystrech z cisteren. V obchodech je vyprodaná balená voda.

Někteří restauratéři navíc tratí peníze, protože vyhazují suroviny a předpřipravené jídlo, které v minulých dnech přišlo nebo mohlo přijít do styku s kontaminovanou vodou. Například v provozovně řetězce Potrefená husa tvrdí, že se v pondělí zbavili potravin za osmdesát tisíc korun.

Mrkos uvedl, že restaurace budou moci žádat náhradu škody. Nakaženým lidem, kteří dodají lékařskou zprávu, PVK vyplatí bolestné. 

V nouzovém režimu fungují i školy. Například do Základní a mateřské školy Emy Destinové na náměstí Svobody dorazila v pondělí jen stovka z celkového počtu devíti set žáků. Vedení školy už totiž o víkendu vyzvalo rodiče, aby děti nechali doma, pokud jim to okolnosti dovolí. Ve škole se navíc nevaří. "K obědu děti dostanou lečo s chlebem na tácku," řekl ředitel školy Ota Bažant.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist