Vedení Prahy v úterý schválilo výběr právní kanceláře, která má město zastupovat v kauze Škodova paláce. Radní rozhodli, že to bude kancelář Císař, Češka, Smutný. Oznámil to náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Kancelář bude město zastupovat ve sporu s majitelem paláce, firmou Copa Retail, o výši nájemného. Za své služby si právní kancelář účtuje 1250 korun za hodinu bez DPH. Copa Retail výběr právní kanceláře, která bude zastupovat Prahu, kritizuje.

Jde již o čtvrtou advokátní kancelář, která má v této kauze Prahu zastupovat. Té první vypovědělo město smlouvu, druhou smlouvu Praha odvolala po skandálu s mailovou komunikací primátorky Adriany Krnáčové s šéfkou Copa Retail.

Třetí smlouvu odmítla vybraná advokátní kancelář kvůli chybějící důvěře vůči klientovi.

Kancelář Císař, Češka, Smutný skončila na druhém místě nedávno uzavřeného výběrového řízení. Jeho vítěz, kancelář Toman, Devátý & Partneři odmítla s Prahou podepsat smlouvu kvůli chybějící důvěře právníků vůči primátorce.

"Když vítěz odmítl podepsat smlouvu, vybrali jsme kancelář, která se umístila hned za ní," uvedl Dolínek.

Stejná právní kancelář zastupovala Prahu už v roce 2013, před zahájením soudního sporu. "Považujeme výběr města za krajně nevhodný, má-li být nalezeno smírné řešení," uvedla jednatelka Copa Retail Abigail Schaeffer.

Pražský městský soud přeložil jednání o sporu mezi Prahou a firmou Copa Retail na 23. září, původně se mělo konat ve středu 3. června.

Postup města v úterý kritizovala ODS. "Odložení soudního řízení o ceně pronájmu Škodova paláce a celá anabáze snahy o (ne)výběr advokátní kanceláře jen dokumentuje neschopnost současného vedení města. Město neposkytuje v této věci žádné informace a chová se netransparentně," uvedl předseda pražské ODS a opoziční zastupitel Filip Humplík.

Město se u soudu dožaduje změny nájemného. Za budovu v centru města celkem vyplatilo asi 1,5 miliardy. Soud už dvakrát žalobu města zamítl.

Nájemní smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a následně se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun.

Související