Čtyři měsíce je Adriana Krnáčová primátorkou Prahy a už má na triku svůj první skandál, trestní oznámení od opozice, návrh na svolání mimořádného zastupitelstva a výzvu k odstoupení. "Vzala jsem si z toho nejedno ponaučení," říká Krnáčová v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

K případu, který vše odstartoval: její "ukliknutí" při odesílání e-mailu, v němž popsala osobní jednání se zástupkyní firmy, jež magistrátu v centru Prahy draze pronajímá Škodův palác. "Musím se naučit hrát tu politiku. Ještě to neumím," dodává a trvá na tom, že nic špatného – nic ve prospěch svůj či v neprospěch Prahy – neudělala.

HN: Kauza "uniklý mail" vás bude přespříští týden stát minimálně hlasování zastupitelstva o vašem odvolání. Jste si jistá, že svou pozici uhájíte?

Pevně tomu věřím.

HN: Žádná pochybnost o pevnosti koalice se sociální demokracií a Trojkoalicí?

Žádná.

HN: Musela jste toto úterý na zasedání Rady hlavního města Prahy hodně přesvědčovat své koaliční partnery, aby vám dali šanci a stáli za vámi?

Oni sami za mnou přišli a řekli mi, že toto považují za "ukliknutí", že stojí za mnou a že to není problém. Cítím jejich podporu a jsem za ni velmi vděčná.

HN: Nicméně problém v tom všem jste nejspíš cítili sami, když se rada rozhodla vypovědět uzavřenou smlouvu s právní kanceláří Kocián Šolc Balaštík, která měla být prostředníkem při vyjednávání o ceně pronájmu Škodova paláce.

Já si trvám na tom, že jsem nic špatného neudělala. Ale kolegové v radě mi říkali: Hele, když chceš na sobě nechat jezdit média, tak si trvej na své pravdě. Ale vzhledem k tomu, že jsme chtěli sejmout jakýkoliv stín, že by se snad stalo něco špatného, tak jsme smlouvu s právní kanceláří Kocián Šolc Balaštík zrušili a vypíšeme nové výběrové řízení.

HN: Vzala jste si z toho všeho nějaké ponaučení?

Určitě. A ne jedno.

HN: Tak je prosím popište.

Zaprvé: zjistila jsem, že se nacházím v nepřátelském prostředí mezi lidmi, kteří sice tvrdí, že chtějí pracovat pro Prahu, ale ve své podstatě pro ni nepracují.

HN: Koho tím myslíte?

Opozici. Navrhli jsme všem, i opozici, že s ní budeme celkem rádi spolupracovat, ale ono to moc dobře nejde. Ta situace je zejména ze strany TOP 09 a jejích bývalých členů velmi vyhrocená, oni nešetří nepříjemnými, dokonce i šovinistickými poznámkami na zastupitelstvu.

HN: Sama jste jim vlastně dala munici, když jste inkriminovaný mail odeslala místo svému poradci Petru Prchalovi jejich zastupiteli téhož jména. Věděla jste vůbec, že jste to omylem poslala na klub TOP 09?

Věděla. Já jsem mu dokonce hned tehdy, v prosinci, napsala, že se omlouvám za spamování a prosím ho, aby to nešířil, že to není e-mail pro něj a že se omlouvám.

HN: Tušíte, proč se ten e-mail objevil teď, koncem března? I s tím trestním oznámením na vás? Neptala jste se kolegy zastupitele Prchala?

Ne, ještě jsem neměla možnost, my spolu žádnou těsnou komunikaci nemáme. Ale proč zrovna teď? Domnívám se, že čím blíž se dostáváme k řešení některých příběhů, které na této radnici byly z různých důvodů blokovány, tak tím víc bude odpor silnější a budou se hledat všechny důvody a nástroje, abych byla zpochybněna já nebo část koalice.

HN: A vzala jste si z toho případu i nějaké osobní poučení?

Vzala. Že člověk musí být opatrný v tom, co říká a píše, protože ačkoliv to nemusí myslet špatně a může chtít věci pomoct, tak to vyjádření může být zneužito a použito proti mně. Musím se naučit hrát politiku, a to se přiznám, že neumím.

HN: Co to znamená?

Musím umět číst mezi řádky. Proč se právě teď děje, co se děje. Proč se vytahují věci, které už mohly být vytaženy. Dívat se na věci na magistrátu jiným prizmatem. A to já zatím neumím. Řeším věci na rovinu, jak se mi jeví, že by se měly řešit. Nevidím za tím žádný špatný úmysl nebo skrytou agendu, a to je asi můj nedostatek.

HN: Pojďme si ten případ projít od začátku. V prosinci jste se stala primátorkou a ještě ten měsíc jste se setkala s Abigail Schaefferovou, zástupkyní firmy Copa Retail, která má s městem od dob Pavla Béma uzavřenou smlouvu na pronájem Škodova paláce za neuvěřitelných 200 milionů ročně. Proč jste se vůbec potkaly?

Protože o to ona sama požádala. Neviděla jsem v tom nic špatného. Věděla jsem, že tento příběh se odehrával v minulém roce a že už tehdy byla Praze nabízena celkem velká sleva. Ještě než jsem sem přišla. Vlastně jsem nechápala, že když soud se dvakrát odmítl zabývat žalobou města, tak proč Praha nekývla na nabízenou slevu bez soudu. Protože pětadvacet procent z toho nájmu je celkem velká suma.

Proto jsem si celkem logicky říkala, proč se nesejít a proč si neříct, kdo kde stojí. Navíc podle našich právních názorů, které mi byly řečeny, jsme neměli moc velkou šanci u soudu uspět, když se už dvakrát odmítl žalobou zabývat. Takže otázka byla, jestli jít dál a vystavit Prahu dalším finančním nákladům a žádnému výsledku.

HN: A paní Schaefferová z Copa Retail přišla i za vámi s tou slevou?

Ona zopakovala slevu z minula s tím, co já na ni říkám.

HN: Znaly jste se z minula?

Ne, v prosinci jsem ji viděla poprvé. Já tyhle lidi absolutně neznám. Tehdy jsem jí řekla: Musíme se s tím seznámit, nicméně naši právníci říkají, že nemá smysl se dál soudit. Takže jsme si vyjasnily, kdo kde stojíme. A ona: Proboha živého, máte nějaké jiné právníky než toho pana Zoufalého, který žene město do žaloby? Já na to: Nemám zkušenost s právníky. A z toho to vzniklo: Tady máte seznam právníků, kteří dělají nemovitostní právo, a vyberte si z nich.

HN: A jsme u toho problému. Vy jste jí po vašem jednání poslala e-mail, v němž jste mimo jiné uvedla: "Jak bylo domluveno, vybereme právní kancelář (z těch doporučených níže), abychom uzavřeli naši předběžnou dohodu." Navíc paní Schaefferová vám nabídla, že výlohy magistrátu za právní servis uhradí Copa Retail...

Ano, ale jedna věc je nabídka, a druhá, že ji nemusíte přijmout.

HN: Dobře, ale proč jste jí psala, že vyberete z těch doporučených právních kanceláří?

To bylo neštěstí. To jsem neměla vůbec psát. Nemyslím, že to bylo špatně, ale byla to nešťastná formulace. Určitě jste si ale všiml, jak ten e-mail pokračuje: že máme interní předpisy a že to musí projít radou. Takže tam nebylo, že bych řekla, že tady mám nějakou vysněnou firmu. Já ty lidi ani neznám, takže nepřipouštím, že bych cokoliv ovlivňovala.

HN: Shodou okolností jedna z doporučovaných právních kanceláří, Kocián Šolc Balaštík, pak vyhrála magistrátní výběrové řízení, které jste nakonec tento týden zrušili. Není mi jasné, proč na tohle potřebujete externí právníky, když magistrát má své. Mimochodem, ve volební kampani jste slibovala, že tady "prostě postavíte tým profesionálů".

Ale my tady nemáme kvalitně obsazený legislativní odbor. Dokonce nemáme ani ředitele, takže nebudu zastírat, že nejsme schopni takováto jednání vést tak kvalitně, jak je třeba.

HN: Takže zatím nesplněný slib z kampaně…

To ne! Jsme v druhém kole výběru ředitele legislativy. Zdědili jsme úřad, kde bylo jedenáct neobsazených odborů. A vybíráme na základě výběrových řízení. To není úplně snadná záležitost. Několik týdnů to musí veřejně viset, pak se musí ti lidé přihlásit, musí se vyhodnotit, zda splňují kvalifikační podmínky, a pak si je musíte pozvat na pohovor. No a když nikdo nevyhoví, tak to musíte zrušit a celé vyhlásit znovu.

HN: Vraťme se ke Škodově paláci: jaký tedy bude další postup města? Teď tedy budete vybírat novou právní kancelář a zatím dál platit to vysoké nájemné?

Zatím budeme dál platit stejný nájem a na několik měsíců bude jednání přerušeno. Ředitelce úřadu bylo uloženo, aby proběhlo další výběrové řízení. A pokud jde o tu slevu, tak ono to není tak jednoduché. Proto potřebujeme právní kancelář. Protože v rámci té nabídky slevy byla ještě nabídka na odstoupení z předkupního práva na tu budovu, takže je třeba vyčíslit, kolik to stojí, a zjistit všechny možné informace, abychom mohli rozhodnout. A pokud by se městu předkupní právo vzalo, tak potřebujeme vědět, kam ten úřad po určité době přestěhujeme.

HN: Tušíte, kolik tento spor o nájemné už město stál? Kolik jste zaplatili na soudních poplatcích – a pořád jste bez slevy?

Přesně to vyčísleno nemám, ale jde to do milionů.

HN: Ještě jeden dotaz: před volbami jste říkala, že se budete radit s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. "Je to relevantní člověk, neplká až tak moc," řekla jste tehdy v DVTV. Radila jste se s ním tento týden, jak z té šlamastyky ven?

Ne, protože je na dovolené. A lidi na dovolené moc neruším.

Související