Legislativní rada vlády nedoporučila vytvoření speciálního fondu, ze kterého by se financovaly preventivní programy proti kouření a dalším závislostem.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chtěl do fondu posílat procento výnosu ze spotřební daně z tabáku. "Legislativní rada vlády řekla, že to nedoporučuje," uvedla Němečkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová.

Na jednání rady zaznělo, že věc se dotýká rozpočtových opatření a nebyla projednána s ministerstvem financí. Fond měl být součástí připravovaného protikuřáckého zákona, kterým se bude tuto středu zabývat vláda. Ta také rozhodne, zda a jakou formou budou financovány preventivní programy.

Podle národního drogového koordinátora se ale Česko bez peněz na prevenci dále neobejde. "Bez peněz se nedá dělat nic. Doteď jsme prostředky neměli a kvůli tomu máme problémy. Třetina obyvatel umírá na nemoci spojené s nadměrným kouřením, je to tichá epidemie," uvedl Jindřich Vobořil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková se zase domnívá, že vyčleněná daň z tabáku je nejjednodušším způsobem, jakým mohou kuřáci státu přispívat na následky své závislosti.

"Kdyby na prevenci a léčbu závislosti na tabáku šla koruna z každé krabičky, tak by to byla miliarda korun ročně, protože se prodá ročně miliarda krabiček. Fond by určitě byl správný a rozhodně bychom tuto formu vyčleněné daně měli mít," míní Králíková.

Vládní návrh z pera ministra Němečka plánuje zavést zákaz kouření a měl by podle této verze platit i na koncertech, v nádražních halách, v kinech či divadlech. "Obce budou mít podle zákona možnost vyhláškou zakázat kouření v místech, kde to uznají za vhodné - například v okolí škol nebo hřišť," řekl Němeček.

Ministr zdravotnictví navíc chce zakázat vodní dýmky v čajovnách a omezit kouření elektronických cigaret. Kromě toho by měl zákon regulovat prodej alkoholu. Pivo, víno a lihoviny už by neměly být k dostání v automatech. Restaurace by musely povinně nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist