V některých poslaneckých klubech už diskutovali o návrhu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který plánuje zakázat kouření nejen v restauracích, ale i v barech. A debaty to nebyly jednoduché.

Například v TOP 09 se rozhodli, že nebudou hlasovat jednotně. "Máme různé názory a nemáme pocit, že je nezbytné, abychom ten názor sjednotili," říká předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ten je jednoznačně pro zákaz kouření v restauracích. Ale začíná být i pro zákaz v barech. "Ze zkušeností v zemích, kde jsem si zákaz kouření nikdy neuměl představit, jako třeba v Paříži, tak zjišťuji, že to je vlastně velmi příjemné. Ač jsem kuřák, té nejpřísnější variantě zákazu jsem mírně nakloněn," dodává.

V ČSSD jsou pro úplný zákaz přibližně dvě třetiny poslanců. "Pokusíme se to stanovisko sjednotit. Je to vládní návrh a pro vládní návrhy bychom hlasovat měli, to je obecné pravidlo," říká předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák.

Podporujete zákaz kouření v restauracích i barech? A jaké je stanovisko vašeho poslaneckého klubu?

Roman Sklenák, šéf poslanců ČSSD: Odhaduji, že dvě třetiny našich poslanců jsou pro

Na klubu jsme se návrhem zabývali. Názory jsou různé a předpokládám, že při projednávání ve sněmovně zazní argumenty pro i proti. Já za sebe návrh podporuji a odhadl bych, že dvě třetiny poslanců ČSSD jsou pro návrh a třetina proti.

Pokusíme se to stanovisko sjednotit. Jde o vládní návrh a pro vládní návrhy bychom hlasovat měli, to je obecné pravidlo. Na druhou stranu všichni vnímáme, že v tomto případě se projevují názory a osobní zkušenost každého jednotlivého poslance, takže si nemyslím, že by bylo úplně na místě nařizovat závazné hlasování. Ale budeme se o tom bavit.

Jaroslav Faltýnek, šéf poslanců ANO: Nemám problém si jít zakouřit před restauraci

Náš poslanec Vondráček už dříve předložil návrh, který zakazuje kouření tam, kde se stravuje. To mi připadá naprosto logické, ačkoliv já sám jsem kuřák. Když mám potřebu, tak nemám problém, a myslím, že nikdo z kuřáků, jít ven před restauraci a zapálit si. Zákaz kouření v baru jsme v poslaneckém klubu zatím neřešili. Já sám ještě nevím, jestli ho podpořím.

Jiří Mihola, šéf poslanců KDU-ČSL: Podporuji to, protože korálky ani hadry kouři nezabrání 

Předchozí návrh hnutí ANO, který zakazoval kouření v restauracích, jsme podporovali. Protože v českém prostředí zřejmě nejsou schopni rozlišit, co to je kuřácká a nekuřácká místnost. Nebo tam dají symbolicky nějaké korálky, kus hadru anebo to vůbec nedodržují. Já bych byl tolerantní nebo respektoval to, že si někdo rád zabafá, ale u nás to zjevně nejde.

Navíc je to celkový trend, normální je nekouřit a já se k tomu hlásím. Otevřeně říkám, že jsem nekuřák, mám rodinu a štve mě, když přijdu do začouzeného prostředí. Samozřejmě už tuším nářky nad jedním nebo druhým návrhem, jak to koho zrujnuje a tak dále, ale já myslím, že zkušenosti ze zahraničí ukazují, že ke zhroucení těchto zařízení zákazem nedojde.

Předpokládám, že v našem klubu by měl mít návrh podporu. S ohledem na vztah k rodinám a na to, že u nás snad není ani jeden kuřák, nebo spíš symbolický. Na klubu návrh rozebereme, myslím si, že bude mít podporu celého klubu. Podle mě by neškodilo vzít to hodně razantně. Já to určitě doporučím. Navíc je to vládní návrh a my jsme součástí koalice.

Miroslav Kalousek, šéf poslanců TOP 09: Budeme hlasovat různě

U restaurací jsem si jistý, tam zákaz kouření zcela jistě podpořím. U barů si tím nejsem jist. Nicméně ze zkušeností v zemích, kde jsem si zákaz kouření nikdy neuměl představit, jako třeba v Paříži, tak zjišťuji, že to je vlastně velmi příjemné. Ač jsem kuřák, té nejpřísnější variantě zákazu jsem mírně nakloněn. Ale rád bych ještě viděl nějaké počty, čísla, dopady.

Nesděluji vám ale stanovisko poslaneckého klubu. My budeme hlasovat různě, máme různé názory a nemáme pocit, že je nezbytné, abychom ten názor sjednotili.

Radim Fiala, šéf poslanců Úsvitu: Věci smrdí kouřem. Musíte je hodit na balkon či do pračky

O zákazu kouření jsme na klubu jednali a musím říct, že debata byla opravdu velmi dlouhá a velmi komplikovaná. Nakonec jsme se domluvili, že u této věci necháme volné hlasování. Každý bude hlasovat sám za sebe, protože každý je přesvědčený, že jeho názor je správný.

Já bych zakázal kouření ve všech restauracích a myslím si, že tento názor bude převažovat. Zakázal bych kouřit i v barech, protože když přijdete domů, tak ty věci musíte hodit minimálně na balkon nebo do pračky. A taky si myslím, že to není dobrý příklad pro mladé lidi.

Zbyněk Stanjura, šéf poslanců ODS: Ať si rozhoduje majitel

Na klubu jsme to ještě neprojednávali.

Já osobně jsem proti. Preferuji rozhodnutí majitele, aby si udělal buď kuřácký, nebo nekuřácký podnik.

Pavel Kováčik, šéf poslanců KSČM: Teď je to nastaveno dobře

Uvidíme, až ten návrh přijde. Nebudeme předem říkat ani podpora, ani nepodpora. Probereme to na klubu a uvidíme. 

Teď je to podle mě nastaveno dobře, protože provozovatel má možnost si rozhodnout, jestli podnik bude kuřácký, nebo nekuřácký.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se