Podle vedení Prahy 6 by Pražské vodovody a kanalizace (PVK) měly odškodnit plošně všech 32 000 lidí z Dejvic a Bubenče, kteří byli bez pitné vody. Po pondělním jednání obou stran o tom informovala vedoucí tiskového odboru radnice Libuše Stoklasová. Podle starosty Jana Koláře (TOP 09) by lidé neměli vodu platit celý měsíc, ne jen dva týdny, jak navrhují vodohospodáři.

"Plošné odškodnění by bylo rychlejší a zároveň by zabránilo případnému poškození dobrého jména společnosti PVK," uvedla zástupkyně starosty Petra Kolínská (SZ). Zatím PVK odškodňuje jen ty obyvatele, kteří vyhledali lékaře nebo předloží účtenku z lékárny. Firmy musí předložit dokumenty o ušlém zisku.

Společnost slibuje, že vodné a stočné nebude účtovat dva týdny. Kolář ale řekl České televizi, že firma by vodu lidem neměla účtovat měsíc. "My návrh Prahy 6 zvážíme a budeme se snažit najít kompromisní řešení," uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos. Firma bude kvůli odpuštěnému vodnému a stočnému v nejbližších dnech odečítat v oblasti vodoměry.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) podá kvůli znečištěné vodě v úterý trestní oznámení.

Oznámení bude podáno kvůli podezření na spáchání trestného činu obecného ohrožení. "Dnes jsem měl schůzku se zástupci policie a zítra jdu na služebnu vše sepsat," uvedl v pondělí starosta. Městská část úvahy o podání trestního oznámení na neznámého pachatele zveřejnila už počátkem minulého týdne. Později starosta uvedl, že ho podávat nebude, nakonec ale názor přehodnotil.

Bez pitné vody byli obyvatelé Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 60 cisternami. Praha 6 vozila pitnou vodu do škol a domů seniorů a poté ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

1 300 žádostí o odškodnění

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) obdržely 1 318 žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě v Praze 6. Všechny žádosti jsou od obyvatel, řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Lékařskou pomoc podle pátečních informací pražské hygieny vyhledalo 467 lidí. Neoficiálně se však hovoří až o tisících lidí s nevolností.

Vodu v Dejvicích kontaminovaly bakterie předminulý pátek a do čtvrtka odpoledne bylo bez vody 32 000 lidí. Hygienici zaznamenali více než čtyři stovky nakažených.

"Počet kompletních žádostí, kterým nechybí žádná z náležitostí, je 317 a na pojišťovnu jich bylo odesláno již 156," uvedl Mrázek. Ještě v pátek PVK evidovaly celkem asi 700 žádostí.

Každý, kdo o pětitisícovou kompenzaci žádá, musí PVK předložit lékařskou zprávu či účtenky z lékárny. Pojišťovna Kooperativa na řešení události vyčlenila tým likvidátorů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Firmy z Prahy 6, které kalamita postihla, zatím žádosti o odškodnění neposlaly. Firmy a podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu.