Vysoké učení technické v Brně (VUT) má po delší době ve vesmíru své přístroje. Raketa Atlas 5, která minulý týden odstartovala z mysu Canaveral ve Spojených státech, vynesla úspěšně na orbitu také dvě malé družice kategorie CubeSat s označením PSAT a BRICsat.

Obě družice slouží k experimentální komunikaci s pomalým přenosem dat, řekl v pondělí profesor brněnské techniky Miroslav Kasal. Životnost družic je asi dva až tři roky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Přístroje jsou společným dílem odborníků z Laboratoře experimentálních družic při Ústavu radioelektroniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a pracovníků Americké námořní akademie. Právě spolupráce s Američany pomohla dostat družice do vesmíru prostřednictvím rakety Atlas 5.

"Pro obě tyto družice naše laboratoř vyvinula a postavila autonomní úzkopásmový transpondér, který je hlavní náplní mise. Naše laboratoř je také autorizována jako povelová a telemetrická stanice," uvedl Kasal.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Odborníci z VUT se kosmickému výzkumu věnují dlouhodobě. V minulosti například vyvinuli a sestrojili několik komunikačních zařízení pro mezinárodní experimentální družici Phase 3E. V roce 2005 se jejich přijímač vyvinutý pro Americkou námořní akademii dostal na mezinárodní vesmírnou stanici.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist