Vysoké učení technické v Brně (VUT) má po delší době ve vesmíru své přístroje. Raketa Atlas 5, která minulý týden odstartovala z mysu Canaveral ve Spojených státech, vynesla úspěšně na orbitu také dvě malé družice kategorie CubeSat s označením PSAT a BRICsat.

Obě družice slouží k experimentální komunikaci s pomalým přenosem dat, řekl v pondělí profesor brněnské techniky Miroslav Kasal. Životnost družic je asi dva až tři roky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Přístroje jsou společným dílem odborníků z Laboratoře experimentálních družic při Ústavu radioelektroniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a pracovníků Americké námořní akademie. Právě spolupráce s Američany pomohla dostat družice do vesmíru prostřednictvím rakety Atlas 5.

"Pro obě tyto družice naše laboratoř vyvinula a postavila autonomní úzkopásmový transpondér, který je hlavní náplní mise. Naše laboratoř je také autorizována jako povelová a telemetrická stanice," uvedl Kasal.

Odborníci z VUT se kosmickému výzkumu věnují dlouhodobě. V minulosti například vyvinuli a sestrojili několik komunikačních zařízení pro mezinárodní experimentální družici Phase 3E. V roce 2005 se jejich přijímač vyvinutý pro Americkou námořní akademii dostal na mezinárodní vesmírnou stanici.

Související