Lidovci se musí zbavit nálepky klerikální strany. Voličům by KDU-ČSL měla ukázat, že není jen stranou křesťanů pro křesťany. Na sjezdu strany to v neděli řekl ke směřování KDU-ČSL její předseda Pavel Bělobrádek. K plnění slibů strany je podle něj potřeba udržet vládu i dodržovat uzavřené dohody.

"Musí se nám podařit ukázat veřejnosti, že se měníme, že chceme modernizovat i Českou republiku," poznamenal Bělobrádek. "Spousta lidí nás nevolí proto, že si myslí, že jsme takoví, jací nejsme," dodal.

Strana také na sjezdu odsoudila agresi Ruska na Ukrajině a podpořili územní celistvost Ukrajiny. V usnesení sjezdu strana také píše, že lidovci jsou pro zachování a v případě potřeby i pro zpřísnění sankcí do doby, než Rusko ustoupí od své agresivní politiky.

V rámci zahraniční politiky se sjezd zabýval také nelegální migrací, která podle příslušné lidovecké komise představuje v současnosti jeden z největších problémů Evropy. "Podporujeme hledání společného řešení v rámci EU, avšak trváme na tom, že rozhodnutí o počtu migrantů musí nadále zůstat v kompetenci členských států," shodli se dále delegáti.

Lidovci podle svého předsedy Bělobrádka musí "renovovat stranickou strukturu", aby dokázali doplnit "zdecimované stavy" z minulých let. Veřejnosti prý musí ukázat, že nejsou klerikální stranou.

Pokud podle něj zůstane vláda v příštích dvou letech zachována, dá se směřování strany zhodnotit slovy, že bude plnit své sliby a svůj program.

"Máme 80 procent svých volebních priorit v programovém prohlášení vlády, splněno je 50 procent, teď bude plněno dalších 50 procent," slíbil Bělobrádek. Konání lidovců podle něj musí mít obsah, formu a srozumitelnost.

Sjezd si na víkendovém sněmu zvolil nové vedení. Podle očekávání stranu v příštích dvou letech i nadále povedou Pavel Bělobrádek a jeho první místopředseda Marian Jurečka.

V širším vedení strany zasedli nováčci

Lidovci už v sobotu večer začali s volbou členů širšího vedení strany. Kvůli vysokému počtu kandidátů se sčítání protáhlo a výsledky druhého kola volby oznámila strana až v neděli. Třetí kolo se konalo aklamací přímo v sále. Do celostátního výboru, po předsednictvu nejvyššího orgánu strany, se dostalo mnoho nováčků. Neuspělo naopak několik zkušených politiků, jiní se do výboru dostali až v dalších kolech volby.

Sjezd volil 15 členů výboru. Například pražští zástupci doufali, že se jim po úspěšných komunálních nebo poslaneckých volbách podaří ve výboru získat další místo. Nakonec ale v prvním kole delegáti nezvolili žádného z jejich zástupců, předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf uspěl až v dovolbě ve druhém kole.

Do podobné situace se dostal i Jan Kasal, který patří k dlouholetým významným členům lidovců. Ten dokonce neuspěl ani v druhém kole a jako patnáctý člen byl zvolen až aklamací. Ze zkušených členů uspěli již v prvním kole Jiří Čunek s Jiří Carbol.

Už v sobotu si delegáti zvolili užší vedení. V něm volby dopadly podle očekávání. Stranu tak i nadále vede jako předseda Pavel Bělobrádek, prvním místopředsedou se opět stal Marian Jurečka. Řadovými místopředsedy zůstali také Zuzana Roithová a Jan Bartošek. Na dvě uvolněná místa po Romanu Línkovi a Kláře Liptákové nastoupili Ondřej Benešík a Jiří Mihola.

Lidovci podpořili biopaliva i slevu na děti

Účastníci sjezdu podpořili snahu ministra zemědělství Mariána Jurečky prosadit podporu ve využití biopaliv. Přijali usnesení, které Jurečka předložil společně s místopředsedkyní Zuzanou Roithovou. Podpořili také jejich záměr znovu zavést daňovou slevu na děti a pro živnostníky, kteří uplatňují paušál. Pohlídat si chtějí také využití informačních technologií ve státní správě a upravit autorské právo tak, aby bylo možné vyvlastnit práva k softwaru, který byl vytvořen za státní peníze. Vyplývá to z ustanovení, které lidovci dnes schválili na svém sjezdu.

"V minulosti, když se zavedla podpora biopaliv I. generace, vláda a jednotlivé resorty nedělaly nic pro to, abychom uvedli v činnosti biopaliva 2. a 3. generace," vysvětlil Jurečka smysl přijatého usnesení. V tom stojí, že vedení strany by mělo na vládní úrovni zahájit jednání o podpoře této komodity, aby se snížila závislost České republiky na dovozu ropy.

Delegáti podpořili i další návrh Jurečky a Roithové, a to výzvu ke koaličnímu jednání o znovuzavedení daňové slevy na děti i pro živnostníky, kteří uplatňují výdajový paušál. "Živnostník, který paušál neuplatňuje, může uplatnit slevu na děti, a když maminka s tatínkem jsou oba živnostníci a mají daňový paušál, tak je v případě více dětí připravujeme i o několik tisíc korun ročně," řekl Jurečka.

Lidovci by dle dalšího schváleného usnesení chtěli změnit i přístup k softwaru, který je vytvářen za státní peníze, ale autorská práva vlastní jejich tvůrci. Stát je tak dle lidovců při vyjednávání se zpracovateli zakázek v nevýhodné pozici. Jedním z navržených řešení je vyvlastňování autorských práv v obecném zájmu.