Vládní hnutí ANO i další parlamentní strany včetně KDU-ČSL zatím mají nedostatky ve výročních finančních zprávách za uplynulý rok. Oprávněnost některých darů, které přijaly například ANO, ČSSD a TOP 09, možná bude zkoumat finanční úřad. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek členům sněmovního kontrolního výboru sdělil jeho předseda Vladimír Koníček (KSČM).

Výbor ve čtvrtek projednávání výročních finančních zpráv stran a hnutí za loňský rok na návrh Stanislava Pflégera (ANO) přerušil. Strany tedy dostaly čas, aby mohly nedostatky napravit.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Hnutí ANO vykázalo podle Koníčka dar od nadačního fondu, ač zákon uvádí, že politická seskupení je nesmějí od obecně prospěšných společností přijímat. Hnutí se tedy patrně ocitne na seznamu stran, které výbor nahlásí finančnímu úřadu. Totéž hrozí ČSSD a TOP 09 kvůli tomu, že přijaly dar od firem, v nichž mají zprostředkovaně přes jiné společnosti podíly obce nebo jejich svazky.

Sociální demokraté poslali podle Koníčka výboru právní rozbor, podle kterého se o porušení zákona nejedná. Stejně se vyjádřil i člen výboru Štěpán Stupčuk (ČSSD). Podle Koníčka by to ale měl posoudit finanční úřad.

Nejdéle se ve výboru mluvilo o zprávě hnutí ANO. Hnutí sice doplnilo podle předsedy výboru smlouvu na dar od hnutí Východočeši, otazníky ale budí skutečnost, že ANO uvedlo jako příspěvek od státu částku 4,09 milionu korun. Peníze inkasovalo od sněmovny za různé posudky a dokumenty, které vypracovalo pro své poslance. "Je to situace, kterou jsme tu ještě neměli," podotkl Koníček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hnutí ministra financí Andreje Babiše podle něho navíc nepředložilo u nepeněžitých darů jejich hodnotu a součty částek ze smluv s jedním dárcem peněz neodpovídají uvedené celkové vykázané sumě. Podobných nedostatků je podle informací z dnešního jednání výborů víc.

Některé strany uvedly souhrnný dar od drobných dárců, ale tyto dárce neidentifikovaly. Třeba v případě KDU-ČSL se jednalo podle Koníčka o 120 tisíc korun. Lidovci prý sdělili, že doklady dohledávají. "Prozatím má KDU-ČSL zprávu neúplnou," podotkl Koníček. Obdobný problém se podle něho vyskytl i u Strany zelených.

Zprávy do sněmovny dodalo v termínu 150 politických stran a hnutí. Z nich 120 je úplných, 30 stran a hnutí podalo zprávy neúplné. Stovka politických subjektů zprávy nedodala vůbec.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist