Knihovnu Václava Havla povede od 1. září někdejší mluvčí prvního českého prezidenta Michael Žantovský, který od roku 2009 působí jako český velvyslanec ve Velké Británii. O plánované změně informovala Marta Smolíková, která knihovnu vede tři roky. Návrat z mise plánuje diplomat již delší dobu.

Knihovnu Václava Havla financuje Nadace Zdeňka a Michaely Bakalových. Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.

 

Pod vedením Smolíkové byl podle místopředsedkyně správní rady knihovny Bakalové rozvinut program, archivní, badatelská a publikační činnost. "V loňském roce se knihovna přestěhovala do Ostrovní ulice na Starém Městě pražském, kde je veřejnosti přístupná interaktivní expozice Václav Havel v kostce, badatelna i akce pro veřejnost," uvedla Michaela Bakala.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V osobnosti Žantovského podle ní knihovna získá jednu z nejvýraznějších postav veřejného života v České republice po roce 1989. "Ať již šlo o politiku, diplomacii nebo literaturu, všude propagoval hodnoty a myšlenky, které sdílel s Václavem Havlem," uvedla. Vloni diplomat vydal v angličtině životopisnou knihu Havel, která byla přeložena do řady jazyků včetně češtiny a setkala se s vřelým přijetím.

Marta Smolíková pracovala pro Nadaci Open Society Fund, kde vedla program pro umění a kulturu, a poté založila centrum ProCulture pro kulturní politiku. Mimo jiné se zabývala advokačními aktivitami ve prospěch umění a kultury a managementem umění. V současnosti vyučuje kulturní politiku na DAMU a Masarykově univerzitě. 

Knihovna je vykonavatelem odkazu zesnulé hlavy státu, který nese vdova Dagmar Havlová, a je "místem dokumentace a výzkumu moderní české historie s důrazem na šíření myšlenek a díla Václava Havla". Instituce byla založena v roce 2004 po Havlově odchodu z prezidentského úřadu po vzoru podobných institucí v USA. Knihovna sbírá rozličné materiály o Havlovi a pořádá veřejné akce.

Knižní nabídka knihovny se za poslední tři roky rozrostla o víc než dvě desítky titulů přibližujících život a dílo Václava Havla, jeho rodiny a přátel. Vydání elektronických Spisů Václava Havla plánuje na letošní léto.

V budoucnu se knihovna měla odstěhovat do Domu U Drahomířina sloupu, který pro ni na Hradčanech koupil Bakala. Lidové noviny uvedly, že se tak ale zřejmě nestane a rezidence na Pohořelci, jejíž rekonstrukce vyvolala řadu sporů, bude nabídnuta k prodeji.