Dva čeští středoškoláci získali ve svých kategoriích bronzové medaile v letošním světovém finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF. Ondřej Hubálek z Letohradu byl oceněn za metodu čištění pitné vody od těžkých kovů a Martin Ptáček z Brna za testování elektronických stabilizačních systémů pro auta.
Hlavní Cenu Gordona Moorea v pátek v americkém Pittsburghu dostal Kanaďan Raymond Wang za nový systém přívodu vzduchu do kabiny letadel, informovali pořadatelé.
Z pěti českých účastníků pittsburského finále se ještě Michaela Kajšová ze Zlína umístila ve své kategorii čtvrtá s projektem zkoumajícím chování cholesterolu v buněčných membránách, jehož výsledky mohou být v praxi využitelné pro zjišťování účinnosti léčiv.
Celkem se finále v 15 kategoriích zúčastnilo téměř 1700 středoškoláků z více než 70 zemí, kteří uspěli v národních vědeckých soutěžích. Do nich se po celém světě zapojilo přes sedm milionů studentů.
Projekt Ondřeje Hubálka z Letohradského soukromého gymnázia zjišťoval, jak z vody s pomocí podhoubí odstraňovat toxickou měď. "Zkoumal jsem, jakým způsobem by bylo možné použít odpad z biotechnologické výroby pro odstraňování těchto látek z pitné vody, konkrétně odstranění iontů mědi pomocí podhoubí klanolístky obecné," uvedl. Tuto schopnost podhoubí se ve svém výzkumu snažil co nejvíce zvýšit.
Martin Ptáček z brněnského gymnázia na třídě Kapitána Jaroše uspěl s projektem systémů stabilizace pro auta. "Stabilizační systémy jsou nejvíce potřeba ve chvílích, kdy řidič prudce sešlápne pedál plynu/brzdy nebo strhne řízení. Tehdy se musí vozidlo udržet na nejtenčí hranici mezi bezpečným stavem a neřízeným smykem," popsal Ptáček. Stabilizační systémy zprovoznil a testoval s využitím rádiem řízeného modelu auta.
Ocenění rozdávala porota tvořená špičkovými vědci včetně několika držitelů Nobelových cen. Třetí místa jsou spojena s odměnou 1000 dolarů (zhruba 24 000 Kč), peníze dostane i škola, za čtvrté místo finalisté dostávají 500 dolarů. Na cenách a stipendiích se dohromady rozděluje v přepočtu více než 125 milionů korun.
Pětice českých středoškoláků se do amerického finále kvalifikovala v tuzemských soutěžích Středoškolská odborná činnost (SOČ) a AMAVET. V historii soutěže, do níž se Češi zapojují od roku 1999, se českým studentům podařilo vybojovat první místo v některé z kategorií dosud dvakrát. Loni tři čeští středoškoláci získali ceny za druhá místa.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist