Ministr financí Andrej Babiš měl ve středu večer přednášku na Vysoké škole ekonomické v Praze. Třebaže konkurenčním programem bylo fotbalové semifinále Ligy mistrů Barcelona – Bayern Mnichov a nádherný hokejový duel mezi Kanadou a Švédskem, velká aula byla zcela zaplněna.

Studenti ekonomie, v drtivé většině Babišovi velcí příznivci, nemuseli litovat. Po úvodní přednášce, kdy vicepremiér na tradičních příkladech vysvětloval, jak bojuje s daňovými úniky a plýtváním státu, se rozjel – vtipkoval a vyjadřoval se ke všemu možnému, nač se ho mladí ptali.

Nejprve zabrousil do zahraniční politiky, kterou díky velké péči amerického velvyslance Andrewa Schapira začíná objevovat. "Ten Islámský stát, to je fakt hrozný průser. V tom má prezident pravdu," říkal studentům předseda hnutí ANO.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jednoho studenta zajímalo, zda Andrej Babiš vyznává nějaké náboženství nebo filozofii. Po delším přemýšlení se dočkal odpovědi: "Já teda nechodím do kostela, ale věřím, že Bůh existuje a že je spravedlivý. I když ne vždy se mu to daří."

Další dotaz mířil na to, co bude dělat se svými médii, když coby politik a podnikatel neustále veřejně prohlašuje, jaká byla chyba je koupit. Babiš dnes vlastní rádio Impuls a společnost Mafra, kam patří deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Ministr ve středu poprvé řekl, že už vstupu do médií, který mu mnozí vyčítají, nelituje. "Byla to zajímavá investice, Mafře se daří, dnes má na účtě tři sta milionů korun. Dřív Mafru přece ovládala ODS! Tak si dnes kupujte moje noviny a sami posuďte, zda jsou nezávislé a jestli do nich nějak zasahuji," vyzval studenty.

A pak dokonce zavzpomínal na červen, kdy Mafru kupoval. "Když jsem na Twitteru napsal ten známý tweet 'Zítra asi něco koupím', měl jsem na stole dvoje noviny. Blesk a Mafru. Blesk byl za 180 milionů eur, to bylo moc," vysvětloval, proč dal před Ringierem přednost serióznějším titulům.

Zároveň si Andrej Babiš před studenty postěžoval, že dnes čelí masivní mediální kampani, a že kvůli němu dokonce vznikají nové, "Antibabiš" internetové servery. "Ta média, to je složité téma. Z mé ženy teďka udělala úplnou blbku. Asi každý, když přilétnete letadlem, okamžitě běžíte na celnici," připomněl ministr financí aférku televize Barrandov, která upozornila, že Monika Babišová zapomněla po návratu z USA zaplatit clo z luxusní kabelky."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist