Poslanci Tomio Okamura a Radim Fiala odešli z hnutí Úsvit. V úterý oznámili, že zakládají nové politické seskupení s názvem Svoboda a přímá demokracie. Hnutí Úsvit dělily vnitřní spory hlavně kvůli hospodaření. Opoziční poslanecká frakce Úsvitu už dřív Okamuru, jenž byl předsedou hnutí, a Fialu vyloučila.

"Jde o vynucený, ale nutný krok. Je to reakce na politický puč, který měl zabránit prosazování programu přímé demokracie a který měl umenšit politický vliv hlavního nositele tohoto programu Tomia Okamury," řekl Okamura ke svým a Fialovým nynějším krokům.

Nové hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) má mít podle Okamury stejný program jako hnutí Úsvit. Okamura zmínil prosazování přímé demokracie, odpovědnost politiků, nezvyšování daní, nezvýhodňování "nepřizpůsobivých" lidí, důslednou obhajobu národních zájmů a přísnou imigrační politiku.

Na rozdíl od Úsvitu, který měl od založení do Okamurova a Fialova odchodu devět členů, chce prý budovat regionální členskou základnu. "Změna je v tom, že v uplynulém období blokoval změnu stanov (Úsvitu) směrem k nabírání členů jeden z pučistů," prohlásil Okamura. Zájemců o členství jsou prý nyní desítky, takzvaných čekatelů mají být stovky.

Financováním se bude nové hnutí podle Fialy teprve zabývat. Státní příspěvky na činnost zůstávají ze zákona Úsvitu.

"My jsme nějaké informace měli, že něco takového plánují, takže já jim popřeji, ať se jim daří. Možná bych to nazval spíš Stranou přímé dikatury, protože to, jakým způsobem řídil pan Okamura Úsvit, tak jestli chce takhle řídit i novou stranu, tak to těm lidem vůbec nezávidím," řekl předseda klubu Úsvitu Marek Černoch.

Hnutí SPD má zatím tříčlenný přípravný výbor, v jehož čele stojí Okamura. Vedle Fialy je dalším členem Jaroslav Staník. Potom, co ministerstvo vnitra zaregistruje stanovy, se bude konat volební konference. Okamura uvedl, že bude mít ambici ovlivňovat politiku nového uskupení.

Poměry ve Sněmovně nynější Okamurův a Fialův postup nezmění, zůstanou nezařazenými poslanci. Uvedli, že budou vystupovat pod hlavičkou SPD. Nový klub nezaloží, potřebovali by na to podle jednacího řádu nejméně deset poslanců. Frakce Úsvitu zůstává desetičlenná. Původně měla 14 členů. Po Okamurově a Fialově vyloučení z ní vystoupili Milan Šarapatka a Karel Pražák.

Spory v Úsvitu propukly letos v zimě. Obě strany pře se vinily mimo jiné z údajného vyvádění peněz z hnutí. Část poslanců za Úsvit, kteří nejsou členové hnutí, už dřív rovněž oznámila, že chce založit jiné politické uskupení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist