Poslanec Milan Šarapatka ve středu přerušil členství v poslaneckém klubu hnutí Úsvit. Jako důvod uvedl nejasnosti ve financování, nepřehlednost situace v hnutí a to, že neměl možnost seznámit se s výsledky kontroly účetnictví Úsvitu. Šarapatka to napsal v tiskové zprávě.

"Ve chvíli, kdy spolu hlavní aktéři sporu v přímém přenosu vedou spor nikoli o politických vizích, ale o zneužití mnoha desítek milionů korun, nepovažuji nadále za možné spojovat své jméno s hnutím Úsvit přímé demokracie," napsal Šarapatka.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura řekl, že Šarapatkově činu rozumí, protože ani on zprávu revizní komise neobdržel.

Šarapatka se již v lednu distancoval od spolupráce na zahraniční politice hnutí. Reagoval tak například na výzvy předsedy hnutí Tomia Okamury k obtěžování muslimů "venčením prasat" kolem mešit nebo přirovnání Spojených států amerických k nacistickému Německu. Okamurova veřejná vystoupení tehdy Šarapatka označil za nepřijatelná.

Hnutím Úsvit zmítají vnitřní spory, například kvůli hospodaření. V únoru se většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí uskupení. V úterý poslanecký klub Úsvitu vyloučil ze svých řad Okamuru a poslance Radima Fialu.

Na Okamuru se ve středu obrátil otevřeným dopisem místopředseda poslaneckého klubu Petr Adam, také jeden z nespokojených poslanců. Adam od Okamury požaduje omluvy za údajné lži. Vyčítá mu například, že poslancům nenaslouchal.

"Členové strany nejsou Vašimi zaměstnanci a promiňte, poslanci nejsou užiteční idioti. Bohužel se tak většina z nás mnohdy cítila. Prohlásil jste, že s nikým z nás se stejně do budoucna nepočítá, kromě Radima Fialy a možná i (předsedy klubu Marka) Černocha na pozici Vašeho řidiče. To není spekulace, to je skutečnost potvrzená dvěma svědky," píše Adam v otevřeném dopise.

Okamura to ale označil za naprostý nesmysl. "Vůbec si nepamatuji, že bych něco takového někdy řekl a ani bych to neřekl," prohlásil. "Pučisté na mě budou už celý život házet bláto a špínu a mně nezbývá, než si utřít obličej a jít dál," reagoval. "Do hnutí Úsvit přijde ještě 50 milionů korun a to ty se tady hraje," řekl k současným sporům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist