Vedení opozičního hnutí Úsvit vypovědělo smlouvy firmám ATM a 10 minutes, které zajišťovaly marketingové služby předsedovi Tomiu Okamurovi, řekl v úterý novinářům místopředseda Úsvitu Marek Černoch. Členská konference podle něho navíc Okamuru zavázala k tomu, aby vyjednal ukončení smlouvy se společností Celsianus, jež zajišťuje hnutí řadu činností.

"Pokud tak neučiní, konference vyzvala předsedu, aby převzal osobní a hmotnou odpovědnost za případné soudní spory a vzniklé náklady z vypovězení smlouvy se společnosti Celsianus, která je na dobu určitou a jež dle právních analýz byla Tomiem Okamurou uzavřena velmi nevýhodně bez řádné možnosti výpovědi," uvedl Černoch.

Devítičlenné hnutí Úsvit je rozděleno na kritiky a zastánce předsedy Tomia Okamury. Vnitrostranické spory před týdnem vyústily dokonce ve vyloučení Okamury a poslance Radima Fialy ze sněmovní frakce Úsvitu. Lidé z Okamurova křídla ani předseda nebyli podle Černocha na úterní členské konferenci přítomni.

Konference vyzvala Okamuru podle místopředsedy a výkonného tajemníka Jana Zilvara k úhradě 560 000 korun za dodání plánu kampaně do Senátu a evropských voleb. Okamura měl jednat z titulu funkce, a ne jako politický podnikatel, řekl Zilvar. "Vyzývám předsedu, aby doložil ukončení smlouvy mezi předsedou hnutí Úsvit Tomiem Okamurou a fyzickou osobou Tomiem Okamurou na mediální služby za 47 milionů korun," řekl taky výkonný tajemník hnutí.

Výpovědi smluv a výzvy Okamurových odpůrců v hnutí vyplývají z prověrky hospodaření komisí, kterou vedl poslanec za Úsvit Jiří Štětina. Štětinova prověrka byla podnětem k Okamurovu a Fialovu vyloučení z klubu. Oficiální audit loňského hospodaření pro výroční finanční zprávu Úsvitu přitom dopadl "bez výhrad". Tento audit zkoumá účetnictví po formální stránce.

Obě křídla v hnutí se obviňují ze zbytečného utrácení, ve hře jsou údajně desítky milionů korun. Na smlouvu s firmou Celsianus poukazoval už dřív Okamura. Upozorňoval na to, že za ní stojí jeden z "pučistů", člen předsednictva hnutí Josef Pisak. Firma už podle Okamury dostala od Úsvitu 30 milionů a stejnou sumu ještě dostat má. Dohodu se prý pokoušel vypovědět, ale neúspěšně kvůli tomu, že je k tomu nutný podle něho i Zilvarův podpis. Zilvar v úterý uvedl, že chtěl počkat na závěry komise a nyní by výpověď podepsal.

Zatímco předsedovi odpůrci Štětinovu prověrku přijímají, Okamura a další člen Úsvitu Jaroslav Novák ji zpochybňují. Stejně jako za údajným vyváděním peněz z hnutí za ní vidí Věci veřejné, tedy někdejší vládní stranu, jejímž hybatelem byl podnikatel Vít Bárta.

Ve sporu padají i trestní oznámení. Novák a Okamura je podali už dřív kvůli hospodaření Úsvitu. Novák nyní čelí oznámení pro podezření z pomluvy a vydírání. Na základě Štětinovy prověrky je podal Zilvar.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist