Hnutí Úsvit je podle svého šéfa Tomia Okamury mírně v minusu. Jde o jednotky milionů korun. Do půlky roku - až obdrží další příspěvek od státu - by podle některých zdrojů z hnutí měl být Úsvit v kladných číslech. Bližší podrobnosti o financování Úsvitu, který se v posledních týdnech zmítá ve vnitřních sporech, má přinést finanční analýza. Hnutí ji chce mít do 20. března.

Okamura na finanční situaci hnutí po několikerých volbách v loňském roce nevidí nic zvláštního. V úterý během jednání klubu řekl, že Úsvit je "mírně v minusu".

Ostatní členové hnutí na tiskové konferenci ve sněmovně příliš o financování Úsvitu mluvit nechtěli. Předseda klubu Marek Černoch chce s podrobnějším vyjádřením počkat, až bude hotová analýza hospodaření strany. Tajemník hnutí Jan Zilvar uvedl, že financování Úsvitu je v pořádku. Stranická komise se podle něj bude spíše zabývat efektivitou vynakládaných prostředků.

Konference hnutí na konci února konstatovala, že "disponibilní finanční prostředky do konce volebního období jsou nula korun". Okamura v úterý řekl, že ví o jediné smlouvě na právní a analytické služby, kde je fixní plnění na celé volební období. Jinak prý neví o žádné službě s fixním plněním. Hnutí má za celé volební období od státu dostat zhruba 122 milionů korun.

Spory v Úsvitu naplno propukly, když se v únoru většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí strany. Většinu hnutí za sebou ale nemá, názor většiny poslanců totiž potvrdilo i předsednictvo a konference strany. Černoch dnes uvedl, že je s Okamurou domluven na tom, že se brzy sejdou a věci si vyříkají.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist