Celostátní konference hnutí Úsvit se rozhodla pro vytvoření nové strany a odmítla představu předsedy Tomia Okamury o dalším směřování uskupení. Novinářům to asi po dvouhodinovém jednání řekl Okamura, podle něhož tak byl dokonán stranický puč. Hlasování skončilo poměrem pět ku čtyřem. Poslance, kteří se postavili proti němu, vyzval Okamura k odchodu ze strany. Ti to odmítli. Chtějí prověřit hospodaření hnutí.

"Stranický puč byl dokonán, kolegové převzali hnutí Úsvit a zakládají novou, svoji, jejich politickou stranu," prohlásil před novináři Okamura. "Zradili program, zradili mě i 350 tisíc voličů. Vyzýváme, ať poslanci, kteří zakládají jinou politickou stranu, složí své poslanecké mandáty," řekl také Okamura. "A ti, kdo chtějí, ať si založí novou politickou stranu, ale ať nejdříve vystoupí z hnutí Úsvit," uvedl dále.

Většina účastníků úterní konference však Okamurovu interpretaci dění v Úsvitu odmítá, nejde podle nich o puč, ale o snahu stranu otevřít. "Konference vyslovila souhlas s postupem poslanců a vedení hnutí Úsvit a potvrdila jejich hlasování," uvedl k výsledkům konference mluvčí hnutí Jan Zilvar. Konference také Okamurovi uložila respektovat hlasování poslaneckého klubu a předsednictva, které nedávno rozhodly o vytvoření nové strany.

Členové hnutí v úterý dále pověřili komisi pod vedením poslance Jiřího Štětiny, aby prověřila hospodaření hnutí. Konference přitom konstatovala, že "disponibilní finanční prostředky do konce volebního období jsou nula korun". Analýza má být zpracována do 20. března.

"Převrat" v Okamurově Úsvitu: Miliony na stranickém účtu lákají - čtěte ZDE

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch vyjádřil přesvědčení, že strana může i přes spory fungovat dál. "Poslanecký klub dál funguje, nic se nemění," míní.

Okamura řekl, že si rozmyslí, jak bude postupovat dál. Své kolegy obvinil z toho, že v úterý neumožnili přijetí dvou nových členů do hnutí, a chovají se tak v rozporu se svými prohlášeními. Většina členů ale Okamurův návrh vnímala jako snahu o manipulování poměru při hlasování, které nakonec skončilo nejtěsnějším rozdílem. Odmítli také, že se staví proti programu přímé demokracie. Program prý nezradili, a proto rozhodně nebudou skládat mandát.

Deset ze čtrnácti členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany pro hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Podporu návrh získal i na předsednictvu. Nové uskupení má být otevřené všem zájemcům o vstup, včetně samotného Okamury. Ten to ale odmítá.

DVTV: Pučista nejsem a Okamuru jsem nezradil, tvrdí Černoch

Pučista nejsem a Okamuru jsem nezradil, tvrdí Černoch

Pučista nejsem a Okamuru jsem nezradil, tvrdí Černoch

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist