Šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček v rozhovoru pro Hospodářské noviny naznačil, že by se 90 procent výroků prezidenta Miloše Zemana nemělo brát tak vážně. Řekl také, že za kontroverzní Zemanova vyjádření mohou "nesmyslné dotazy" občanů na prezidenta, zejména na výjezdech do krajů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jeho slova ale nyní výrazně koriguje, ne-li vyvrací prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Neexistují hloupé otázky, říká často pan prezident, který si právě dotazů občanů, které zaznívají při návštěvách regionů, velmi váží. A také na tyto dotazy pan prezident s veškerou vážností odpovídá," napsal hradní mluvčí na Facebook.

Kmoníček v Hospodářských novinách vysvětloval, jak vznikají sporné diplomatické výroky prezidenta, například ten o přemístění české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Prezidenta hájil tím, že při Zemanových jízdách po krajích se lidé z malých měst ptají na "zvláštní otázky".

Mluvčí hlavy státu Ovčáček naopak významnost cest po regionech vyzdvihuje. "Pro přímo zvoleného prezidenta jsou návštěvy krajů, setkávání s občany měst a obcí, jednou z nejdůležitějších aktivit, ne-li nejdůležitější," uvedl a dodal, že Hynek Kmoníček "evidentně zabrousil při rozhovoru s novináři do své oblíbené břitké ironie".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist