Stát se v sobotu veřejně omluvil bývalým poslancům ODS Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za stíhání a vazbu v kauze takzvaných trafik. Text omluvy zaslalo ministerstvo spravedlnosti ČTK, České televizi a Českému rozhlasu. Trojice dostane také statisícové odškodné. Exposlanci si údajně nechali slíbit místa ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu, a umožní tak schválení daňového balíčku vlády Petra Nečase. Trojici ale podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké indemnitě trestně stíhat.

Tři bývalí zákonodárci žádali po rozhodnutí Nejvyššího soudu od státu omluvu a odškodné za nezákonné trestní stíhání a zhruba měsíční pobyt ve vazbě. Na smírném řešení se dohodli s ministerstvem spravedlnosti koncem března. 

"Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá," uvedlo ministerstvo a stejně formulovalo také omluvy pro Fuksu a Tluchoře. Ministerstvo má trojici kromě omluvy také odškodnit částkami od 507 tisíc do 847 tisíc korun.

Kauza je jedním z případů kolem někdejší ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), které vedly v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Začala v roce 2012, kdy se vládní koalici nepodařilo ve sněmovně zvrátit senátní veto takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS. Mezi nimi byli i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách Čepro a Český Aeroholding. 

Trojice bývalých poslanců byla zadržena a skončila ve vazbě, protože si podle vyšetřovatelů nechali slíbit lukrativní místa jako úplatek za složení mandátů. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že Šnajdr, Fuksa a Tluchoř jsou kvůli poslanecké indemnitě, tedy neodpovědnosti za jakékoli projevy ve sněmovně, vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je trestně stíhat. V kauze "trafik" jsou však dále stíháni bývalý premiér Nečas, bývalá šéfka jeho kabinetu a nyní i jeho manželka Jana Nečasová a někdejší Fuksův náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček.