Exposlanec za ODS Ivan Fuksa přišel ve čtvrtek jako svědek k výslechu v kauze údajných trafik pro něj a jeho někdejší kolegy Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Vypovídat však odmítl s tím, že podle ústavy má na takový postup právo.

Dostal kvůli tomu pořádkovou pokutu 20 000 korun, stejně jako v úterý Tluchoř. Fuksa to řekl novinářům poté, co po hodině a půl opustil policejní služebnu na pražském Perštýně.

Trojice bývalých poslanců původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách, její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. Po změně jejich procesního postavení nyní policie musí muže vyslechnout znovu – tentokrát jako svědky, nikoliv obviněné.

"V podstatě bych odpovídal totéž, co jsem uváděl při podání vysvětlení v červnu a při výslechu v létě loňského roku," podotkl exposlanec při odchodu ze sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Na dotaz, zda vyšetřovatelé přišli s něčím novým, nebo opakovali stejné otázky jako loni, vysvětlil, že po jeho odmítnutí podat výpověď už se ho na nic neptali.

Policii prý upozornil na to, že podle usnesení Nejvyššího soudu měly všechny jeho kroky ohledně vzdání se mandátu spojitost s výkonem poslaneckého mandátu. "V souvislosti s tím jsem se odvolal na článek 28 Ústavy České republiky," uvedl. Tento článek říká, že poslanec i senátor má právo odepřít svědectví o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s výkonem svého mandátu, a to i poté, kdy přestal být zákonodárcem.

Fuksa si policistům také postěžoval na to, že od nich nedostal zpátky všechny věci, které mu loni zabavili. "Byly mi zabaveny diáře počínaje rokem 1990. Nebyl mi vrácen diář z roku 1997, proto jsem vznesl dotaz, kde ten diář je, kdo s ním manipuluje a kdo využívá těchto mých osobních údajů," prohlásil. Dodal, že v této věci "podnikne právní kroky".

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kriminalisté věří, že trojice exposlanců si nechala slíbit místa ve státních firmách za to, že přestala dělat problémy při schvalování vládního daňového balíčku.

Trafiky ve státních společnostech jim výměnou za složení mandátu údajně nabídl tehdejší předseda vlády Nečas, přičemž ho k tomu prý navedla šéfka jeho kabinetu Nagyová společně s Bočkem.

Tluchoř vypovídal jako svědek v úterý, Šnajdr ve středu. Policie se jich ptala na okolnosti, za jakých se v listopadu 2012 vzdali mandátu. Tluchoř odmítl odpovídat na otázky státního zástupce. Některé dotazy nezodpověděl ani Šnajdr, tomu však vyšetřovatelé pokutu na rozdíl od Fuksy a Tluchoře neuložili.

Fuksa se stal dva měsíce po složení mandátu, tedy v lednu 2013, členem představenstva Českého Aeroholdingu a vrchním ředitelem pro strategii v tomtéž podniku. Šnajdr byl v prosinci 2012 zvolen předsedou dozorčí rady společnosti Čepro.

Ohledně Tluchoře policejní spis uvádí, že "v důsledku jeho obav z případných následků tohoto postupu mu dosud nebyl poskytnut úplatek v celém rozsahu", a tedy zatím nezískal členství v orgánech společností, v nichž je majoritním vlastníkem stát. Zmiňuje však, že Tluchořem požadovaný člověk – Libor Antoš – byl v lednu 2013 zvolen členem dozorčí rady Českých drah.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté v úterý podali kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost, která souvisí s tím, že kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist