Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa si měli vloni na podzim dohadovat lukrativní posty ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu i ve chvíli, kdy nestáli na půdě sněmovny. A tudíž přitom nebyli kryti imunitou a měli se dopustit korupce. Stejně jako expremiér a jejich bývalý stranický šéf Petr Nečas. Tvrdí to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Ten dál bojuje za jejich obvinění, které musel před měsícem z rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit. Tedy přesněji: u Nečase k obvinění ani nedošlo, Ištvan musel stáhnout ze sněmovny žádost o Nečasovo vydání.

Ištvan nyní zveřejnil nový trumf: ukázal přesně místa, kde se měly odehrávat tajné schůzky a domlouvat trafiky pro trojici exposlanců. Jde o několik míst v Praze včetně Úřadu vlády, premiérova sídla v Kramářově vile nebo budovu Českých drah a pak také tři místa v Brně: Výstaviště a dva hotely.

Konspirace a šifrovaný jazyk

Podle Ištvana šlo o konspirativní setkání, jehož účastníci údajně mezi sebou hovořili šifrovaným jazykem a předem domluvenými hesly. Státní zástupce proto teď po Nejvyšším soudu chce vyjádření, zda podezřelou čtveřici opravdu poslanecká imunita chránila i mimo sněmovnu.

Žalobci o své žádosti, kterou na Nejvyšší soud odeslali 12. srpna, informovali v pondělí na svém webu. V textu tvrdí, že o utajovaných setkáních v Praze a v Brně mají důkazy.

Exposlanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr čelili obvinění z přijetí úplatku ve formě postů ve státních firmách, který jim měl údajně přislíbit Nečas výměnou za to, že se vzdají mandátu a umožní tak schválení vládního daňového balíčku.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se