Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijal olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, který se zabývá stíháním bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové a údajnou korupcí bývalých exposlanců.

"Vyjádřil mu plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou," uvedla mluvčí hlavy státu Hana Burianová.

Přítelkyně expremiéra Jana Nagyová, někdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a pracovník služby Jan Pohůnek byli do pátku ve vazbě. Nagyová je měla zneužít ke sledování několika lidí včetně Nečasovy manželky.

V druhém případě se měla Nagyová podílet na uplácení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří nesouhlasili s některými kroky vlády. Za tom měli získat posty ve státních společnostech.

V případě korupce chtěl Ištvan stíhat i bývalého premiéra Nečase. Nakonec si to rozmyslel. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že se na čin vztahuje poslanecká imunita.

Sám Nečas se spolu s dalšími kolegy z ODS do státního zástupce ostře pustil. Podle nich šlo o běžnou politickou dohodu. "Nemáme tu kauzu Nagyová, máme tu kauzu Ištvan. Toto je Ištvangate," hřímal před nedávnem expremiér.

Potrefené husy se ozvaly, míní Zeman

Prezident Zeman se proti takovým tvrzením ve středu ohradil.

"Některým politikům, jejichž nervozita úměrně tomu narůstá, samozřejmě hrozí vyšetřování za některé minulé kauzy a v takovém případě obvyklá rétorika těchto politiků, já tomu říkám rétorika potrefených hus, zní tak, že nám hrozí například policejní stát," řekl prezident.

Státní zástupci nyní analyzují, zda bude možné stíhání zahájit znovu tak, aby bylo v souladu s rozhodnutím soudu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.