Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan rozehrává podle expremiéra Petra Nečase absurdní drama s celou zemí. "Nemáme tu kauzu Nagyová, máme tu kauzu Ištvan. Toto je Ištvangate," hřímal Nečas během svého večerního vystoupení.

Z posledních výroků Ivo Ištvana je prý naprosto konsternován. "On sám říká, že je to odvážná právní konstrukce. Lidé ale nejsou pokusná zvířata. Copak si ten člověk neuvědomuje, že přivedl zemi na kraj právního státu? Na hranici ústavní krize?" ptal se expremiér.

Podle něj je jasné, že nyní začnou unikat výpisy z odposlechů, výpisy ze spisů... "Ištvan bude splétat příběhy, to je zjevné," tvrdí Nečas.

Chce prý věřit, že se nevracíme do dob, kdy se konaly čarodějnické procesy. A že cílem není někoho upálit.

Nečas se opřel i do nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ta chce kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu, díky kterému mohli tři bývalí poslanci ODS v úterý z vazby domů, doporučit prezidentu Zemanovi, aby se obrátil na Ústavní soud. A to kvůli části ústavy týkající se právě poslanecké imunity.

"Paní ministryně přece nemůže ignorovat pravomocné rozhodnutí Nejvyššího soudu," zlobí se bývalý premiér.

Nesouhlasí také s tím, že Benešová nechce zahájit s Ivo Ištvanem kárné řízení. "Jak dlouho bude ministryně spravedlnosti zírat na to, co ten člověk poslední dobou předvádí?" ptá se Nečas, kterému už zřejmě nehrozí vydání ke stíhání. Ivo Ištvan totiž ve středu požádal sněmovnu o stažení žádosti. Mandátní a imunitní výbor rozhodne maximálně do týdne.

Komentář analytika HN Jindřicha Šídla:

Podle Nečase dochází i k systematické manipulaci. Jedním z projevů je delegování celého případu do Olomouce.

Nečas si myslí, že ne náhodou se o vazbě pro obviněné rozhodovalo v sobotu. "Věděli, který soudce bude mít službu. Třeba se ukáže, že to je dlouholetý bývalý policista, který je zvyklý chodit policistům na ruku, že to je bývalý člen ODS, který se se stranou rozešel ve zlém v letech 1996 až 1998? Já to nevím, to se musíte ptát vy, novináři," naznačoval Nečas.

Nagyová si prý povídala o počasí

Nečas ve svém vystoupení bránil hlavně bývalou nejbližší spolupracovnici a svou aktuální přítelkyni Janu Nagyovou.

"Je snad to, že někdo na pokyn šéfa zatelefonuje termín schůzky, zařídí mléko, kávu, chlebíčky, po příchodu konverzuje na téma počasí, děti a nové filmy trestným činnem? Tohle byla role paní Nagyové v trafikách? Od kdy je tohle trestný čin?" divil se Nečas.

Podle místopředsedy sněmovny a poslance ČSSD Lubomíra Zaorálka ale Nečas projevem zneužil své postavení. "Jde o skandální prohlášení. Viděli jsme tu zneužití mandátu poslance," zkritizoval expremiéra.


Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se