Původním účelem indemnity (tedy absolutní hmotněprávní imunity, pozn. red.) je chránit poslance před tím, aby nebyl postižitelný při projevu ve sněmovně, tvrdí vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. "Teď dochází k tomu, že indemnita chrání i poslance, který se podle státního zástupce dopustil korupce," diví se v rozhovoru pro IHNED.cz.

Celé odůvodnění zatím neobdržel, a tak vychází jen ze zprávy, kterou zveřejnil Nejvyšší soud na internetových stránkách.

Co říkáte rozhodnutí Nejvyššího soudu?

Nejvyšší soud setrval na svém názoru a indemnitu vykládá v nejširším slova smyslu.

Jak si rozhodnutí vykládáte?

Vykládám si je tak, že jakékoliv jednání, kterého se poslanec dopustí, pakliže má vztah k výkonu mandátu, je nestihatelné. A může to být například projev v Poslanecké sněmovně nebo vzdání se mandátu.

Pokud bychom to vzali čistě hypoteticky, mohli bychom si rozhodnutí Nejvyššího soudu vykládat třeba tak, že pokud poslanec přijme nějakou finanční částku nebo neoprávněné výhody a bude hlasovat tak, jak někdo za tyto výhody požaduje, tak takové jednání není postižitelné.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.