Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zahájilo v polovině března trestní stíhání Jany Nečasové, dříve Nagyové, za krácení daně. Podle čtvrtečního Práva si nenechala vyměřit daň za dary v hodnotě téměř deseti milionů, čímž údajně stát připravila o darovací daň 705 925 korun. Hrozí jí buď dva až osm let, nebo pět až deset let vězení.
Deník má k dispozici usnesení o zahájení trestního stíhání. Jeho součástí je seznam věcí i těch, kteří bývalé šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase dary dávali. Objevují se na něm šperky, hodinky, luxusní kabelky, boty nebo toaletní potřeby. Nečasová nezaplatila darovací daň v 29 případech. Nejdražší položkou je perlový náhrdelník Cartier za více než milion sto dvacet tisíc korun.
Na seznamu údajných dárců se objevují nejrůznější osoby z prostředí politiky i byznysu. Jde například o bývalého šéfa Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka, bývalého ministra a současného šéfa ČEPS Vladimíra Tošovského, exministra Tomáše Chalupu, bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Horáka nebo podnikatele Daniela Křetínského s lobbistou Vladimírem Johanesem.
Deník Právo oslovil několik údajných dárců, kteří veskrze popírají, že by Nečasové dávali věci mnohdy v hodnotě několika desítek i stovek tisíc korun.
Jedním z darů byl prý například i prsten od firmy Cartier v hodnotě 215 tisíc korun. Vyšetřovatelé na základě rozhovorů Nečasové s exšéfem Úřadu vlády Lubomírem Poulem tvrdí, že ho zaplatil Ivan Lapin. Člen dozorčí rady Severočeských dolů ale osočení odmítá.
Podobně se proti některým pasážím ve spisu ohrazuje i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, advokát Karel Muzikář nebo módní návrhářka Beata Rajská. Oproti tomu například podnikatel Daniel Křetínský podle spisu potvrdil, že hodnotný náhrdelník v období Vánoc Janě Nečasové opravdu daroval.
Žalobci chtěli Nečasovou obvinit v souvislosti s dary také z korupce. Neměli ale dostatek důkazů. Sdělili jí proto obvinění pouze z krácení daně. Kromě toho čelí ještě dalšímu ze zneužití Vojenského zpravodajství. V této kauze momentálně probíhá soud.
Hlavní líčení začalo koncem roku 2014 a pokračovalo letos v lednu. Soudkyně Helena Králová zatím vyslechla obžalované a první svědky. Hlavní líčení bylo dosud neveřejné, protože se probíraly informace v režimu utajení, týkající se mimo jiné pracovních postupů tajné služby.
Obžaloba se týká údajného sledování, které podle vyšetřovatelů zařídila v roce 2012 tehdy ještě Nagyová. Údajně zneužila rozvědku ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase Radky. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později rozvedl a s Nagyovou se oženil.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist