Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zahájilo v polovině března trestní stíhání Jany Nečasové, dříve Nagyové, za krácení daně. Podle čtvrtečního Práva si nenechala vyměřit daň za dary v hodnotě téměř deseti milionů, čímž údajně stát připravila o darovací daň 705 925 korun. Hrozí jí buď dva až osm let, nebo pět až deset let vězení.

Deník má k dispozici usnesení o zahájení trestního stíhání. Jeho součástí je seznam věcí i těch, kteří bývalé šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase dary dávali. Objevují se na něm šperky, hodinky, luxusní kabelky, boty nebo toaletní potřeby. Nečasová nezaplatila darovací daň v 29 případech. Nejdražší položkou je perlový náhrdelník Cartier za více než milion sto dvacet tisíc korun.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Na seznamu údajných dárců se objevují nejrůznější osoby z prostředí politiky i byznysu. Jde například o bývalého šéfa Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka, bývalého ministra a současného šéfa ČEPS Vladimíra Tošovského, exministra Tomáše Chalupu, bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Horáka nebo podnikatele Daniela Křetínského s lobbistou Vladimírem Johanesem.

Deník Právo oslovil několik údajných dárců, kteří veskrze popírají, že by Nečasové dávali věci mnohdy v hodnotě několika desítek i stovek tisíc korun.

Jedním z darů byl prý například i prsten od firmy Cartier v hodnotě 215 tisíc korun. Vyšetřovatelé na základě rozhovorů Nečasové s exšéfem Úřadu vlády Lubomírem Poulem tvrdí, že ho zaplatil Ivan Lapin. Člen dozorčí rady Severočeských dolů ale osočení odmítá.

Podobně se proti některým pasážím ve spisu ohrazuje i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, advokát Karel Muzikář nebo módní návrhářka Beata Rajská. Oproti tomu například podnikatel Daniel Křetínský podle spisu potvrdil, že hodnotný náhrdelník v období Vánoc Janě Nečasové opravdu daroval.

Žalobci chtěli Nečasovou obvinit v souvislosti s dary také z korupce. Neměli ale dostatek důkazů. Sdělili jí proto obvinění pouze z krácení daně. Kromě toho čelí ještě dalšímu ze zneužití Vojenského zpravodajství. V této kauze momentálně probíhá soud. 

Hlavní líčení začalo koncem roku 2014 a pokračovalo letos v lednu. Soudkyně Helena Králová zatím vyslechla obžalované a první svědky. Hlavní líčení bylo dosud neveřejné, protože se probíraly informace v režimu utajení, týkající se mimo jiné pracovních postupů tajné služby.

Obžaloba se týká údajného sledování, které podle vyšetřovatelů zařídila v roce 2012 tehdy ještě Nagyová. Údajně zneužila rozvědku ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase Radky. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později rozvedl a s Nagyovou se oženil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist