Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra přitížil u soudu manželce expremiéra Petra Nečase Janě Nečasové (dříve Nagyové) a důstojníkům Vojenského zpravodajství, obžalovaným ze zneužití armádní rozvědky.
Vondra v roli svědka soudu řekl, že nevydal žádný pokyn k tajnému sledování Nečasovy bývalé manželky Radky. Dokonce ani nevěděl, že vojenští špioni jsou Nečasové v patách. Ministr přitom musí podle zákona každou podobnou akci schválit.
Vondra se ale podle svých slov o všem dozvěděl až poté, co kauza v červnu 2013 vypukla a začala plnit titulky českých médií.
"Ta zpráva mě zastihla v zahraničí a nevěřil jsem vlastním uším. O sledování Radky Nečasové v době, kdy jsem byl ministr obrany, i poté, jsem nic nevěděl," prohlásil Vondra před soudem. Řekl také, že pokládá za nemožné, aby Nagyová ze své tehdejší pozice šéfky premiérova kabinetu úkolovala Vojenské zpravodajství. Podle něj mu maximálně mohla sdělit své poznatky.
Kauza úniků informací z BIS jde k soudu. Obžaloba se týká Nečasové i Rittiga - čtěte ZDE
Nečas o sledování své manželky věděl, objednal si ho, tvrdí exšéf rozvědky - čtěte ZDE
"Žádost o sledování Radky Nečasové mi předložena nebyla, sám jsem takový pokyn Vojenskému zpravodajství rozhodně neuložil," odpověděl Vondra na dotaz žalobce.
"Pokud jsou nasazeny technické prostředky ke sledování, pokaždé byl ministr žádán o souhlas písemnou formou. Pokud souhlas není, obecně by k nasazení technických prostředků nemělo dojít," uvedl s tím, že technickými prostředky se míní odposlechy.
Bývalý premiér Petr Nečas mu ale nikdy nesdělil, že by jeho rodina byla jakkoliv ohrožena. Vondra u soudu popisoval, že on sám měl v době ministrování podezření, že je sledován.
"Někdo si mě fotil, když jsem měl schůzku, jelo za mnou nějaké auto. Já jsem se o informace podělil s Vojenským zpravodajstvím, sdělil jsem to Páleníkovi (Ondrej Páleník je jedním z obžalovaných - pozn. red.), podruhé jsem o tom informoval vojenskou policii," prohlásil Vondra.
Obvinění zpravodajci v kauze Nagyová jsou bez práce. Nagyová je účetní - čtěte ZDE
Soud s Nečasovou projednával utajované informace. Veřejnost dovnitř nesměla - čtěte ZDE
Zda skutečně sledován byl a kdo za špiclováním mohl stát, ale bývalý ministr obrany nevěděl. A nezjistily to ani útvary, na které se obrátil.
Vondra působil v Nečasově vládě ve funkci ministra obrany od července 2010 do prosince 2012. Nagyová podle obžaloby zadala sledování Radky Nečasové na podzim 2012. Státní zástupci staví obvinění na tom, že sledování bylo nezákonné, protože se uskutečnilo bez vědomí a souhlasu Vondry jako ministra.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist