Závěrečnými řečmi obžalovaných v úterý začala poslední fáze korupčního procesu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Jako první předstoupila před senát soudce Roberta Pacovského korunní svědkyně – majitelka stavební společnosti FISA Ivana Salačová, která se rozhodla přiznat a získala status spolupracující obviněné.

Salačová svoji řeč začala krátce po deváté hodině. "Vše, co jsem dělala, jsem dělala proto, abych své společnosti zajistila práci, rozhodně ne kvůli tomu, abych někoho poškodila," odůvodnila svoji účast v korupční chobotnici okolo Davida Ratha. "Brala jsem to tak, že nutnou provizi dávám těm, kteří mi zajistí stavební zakázky. Dnes postupem času vím, že jsem nejednala správně a že toho lituji," dodala.

Po poradě s rodinou

Salačovou stejně jako Davida Ratha a většinu dalších obžalovaných zatkla policie v květnu 2012 a skončila ve vazbě. "Prostudovala jsem si spis, přečetla všechny odposlechy, poradila se s právníky. A po veliké diskusi s rodinou jsem se rozhodla vypovídat úplně a pravdivě a požádat o status spolupracující osoby," uvedla.

I když mluvila jasným a zřetelným hlasem, bylo vidět, že je ve svědecké ohrádce nervózní. Za zády si po celou dobu své řeči mnula ruce, v jednu chvíli se jí dokonce začal chvět hlas. A to v okamžiku, kdy reagovala na slova jedné z obhájkyň, že lže, jako když tiskne.

"Nebyla jsem organizátorka, jen účastník systému, abych měla zakázky," řekla rozrušeným hlasem. Poté krátce popsala detaily některých zakázek. "Mé výpovědi byly pravdivé a úplné," dodala, když po pouhých osmi minutách svoji závěrečnou řeč ukončila.

Za spolupráci jen podmínka

Žalobce Petr Jirát jí výměnou za to, že pomáhala usvědčit ostatní obžalované, navrhl výrazně nižší trest než ostatním obžalovaným. Salačová například popsala, jak se přesně rozdělovaly úplatky. "Je evidentní, že výpověď obžalované Salačové je zcela pravdivá," uvedl již minulý týden ve své závěrečné řeči žalobce, když jí jako jediné ve své řeči navrhl podmíněný trest. 

"Na podané obžalobě bych nic neměnil a u některých skutků je výčet důkazů ještě vyšší, než bylo shromážděno v přípravném líčení," uvedl Jirát a odkázal právě na Salačovou, která některá bílá místa obžaloby pomohla zaplnit.

Jádrem podvodů podle Jiráta byly zakázky pro středočeské nemocnice. Jak podle něj dokázaly prostorové odposlechy, umístěné především v kanceláři Pancové, ale i jejím domě v Rudné u Prahy, bylo už předem vybráno, kdo kterou zakázku získá a jaký úplatek za to poskytne. A také to, jaké firmy budou dělat "křoví".

Proces je naplánován až do konce týdne, kdy by měli své závěrečné řeči přednést i zbylí obžalovaní. Zda padne i rozsudek, zatím není jisté.

Verdikt v části kauzy exposlance Davida Ratha vyhlásí soud 7. dubna. Termín v úterý určil předseda trestního senátu Robert Pacovský poté, co skončily závěrečné řeči obžalovaných. Není vyloučeno, že před rozsudkem se obě větve ještě spojí.

"Do nemocnice jsem nesl krabici s vínem, ne hotovostí"

Vinu v úterý odmítli exmanažeři stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý, kteří jsou obvinění z ovlivňování zakázek na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. V závěrečné řeči se snažili zpochybnit výpověď Salačové. Manažerům hrozí pětileté vězení.

"Celé situace lituji a je to pro mě velká sebereflexe," řekl Drážďanský. Odmítl, že by předal úplatek další obžalované, exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Kottové, dříve Pancové. "Je pravda že jsem nesl v inkriminovaný den do nemocnice krabici s vínem, ale bylo tam víno, a ne finanční hotovost," dodal. Výpověď Salačové, která se přiznala k předávání provizí kvůli získání zakázek, označil jako účelovou.

Narážel tím na tvrzení obžaloby, podle které se krabice s penězi nakonec dostala do rukou Ratha, který ji údajně převzal na setkání s Pancovou a jejím přítelem, náměstkem krajských nemocnic Petrem Kottem v jejich společné domácnosti v Rudné u Prahy v polovině května 2012. Policie poté trojici zadržela. Rath tvrdil, že nese krabici s vínem, po otevření se ale ukázalo, že je plná bankovek. Podle vyšetřovatelů tam bylo sedm milionů korun.

Tomáš Mladý uvedl, že se trestných činů popsaných obžalobou nedopustil. Nevypracovával prý rozpočet k Buštěhradu. Řekl také, že je "bezúhonný otec od rodiny, pro kterého je toto jednání velmi náročné a stresující". Obžalobu odmítl také manažer stavební firmy Pohl Václav Kovanda. Podobně jako ostatní upozorňoval na údajné rozpory ve výpovědi podnikatelky Ivany Salačové. Žalobce pro něj navrhl tříletou podmínku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist