Duo Pancová-Kott nastavili systém, kterým systematicky ovlivňovali veřejné zakázky, prohlásil v úterý ráno státní zástupce Petr Jirát. Uvedl to před Krajským soudem v Praze ve své závěrečné řeči v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími 10 lidmi z korupce.

Finále celého líčení začalo právě řečí Jiráta, který hned v úvodu řekl, že by na obžalobě nic neměnil, a některé důkazy podle něj i v souvislosti s jinými zesílily. Jirát zároveň odhadoval, že svoji závěrečnou řeč bude pronášet po celý den a dokončí ji během středy. S přestávkami hovořil několik hodin, jednání bylo okolo půl druhé odpoledne přerušeno. Jirát zatím stihl popsat stavební zakázky, na řadu přijdou tendry ve zdravotnictví. Teprve pak se dostanou na řadu obžalovaní.

Jirát upozornil, že i podle znaleckých posudků byla klíčová zakázka v Rathově kauze, tedy oprava zámku v Buštěhradu, předražená o 24 milionů. Tak, aby vznikl polštář pro úplatky. A to například tím, že stavaři a projektanti podle not Pancové s Kottem nafoukli rozpočet na zámecké omítky. "Tolik zdí zámek ani neměl," řekl žalobce.

Státní zástupce několikrát zmínil výpověď podnikatelky ve stavebnictví Ivany Salačové, která se jako jediná přiznala ke korupci, a žalobce pro ni žádá pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. O uznání pozice rozhodne až soud při verdiktu. Podle Jiráta doplnila a upřesnila některé důkazy vyplývající například z odposlechů.

Na začátku musel státní zástupce Jirát vyřešit také malý praktický problém. Kateřina Pancová se totiž v mezidobí vdala za Petra Kotta a vzala si jeho jméno. Ve všech materiálech, stejně jako v klíčových odposleších se objevuje postaru jako Pancová. "Budu nadále uvádět její původní příjmení. Jedině tak vyzní autenticita odposlechů," oznámil soudu Jirát.

Kott a Pancová se podle Jiráta často setkávali ve své společné domácnosti v Rudné u Prahy s Rathem a probírali s ním veškeré "pro ně zajímavé investiční akce nemocnic". "Nastavili systém, kterým soustavně ovlivňovali průběh veřejných zakázek, koordinovali a řídili trestnou činnost se souhlasem Ratha a o všem ho informovali," dodal. Sloužil jim k tomu prý plán rozvoje středočeských nemocnic, které podle Jiráta sice byly dlouhodobě zanedbané, obžalovaní ale údajně zneužili svých informací.

Jednání se týká devíti lidí obžalovaných z upravování veřejných zakázek, například zmíněné exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové, dříve Pancové, a někdejšího náměstka krajských nemocnic Petra Kotta (bývalého poslance ODS). Rath se jednání neúčastnil, Jirátovu závěrečnou řeč ale sledoval v lavicích pro veřejnost Rathův advokát Roman Jelínek.

Soudce Robert Pacovský rozdělil hlavní líčení do dvou větví kvůli zdravotním a jiným problémům některých obžalovaných a advokátů. Do úterní části kauzy kromě Kottové a Kotta patří také manažeři Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Jejich firma se podílela na stavební zakázce, kterou údajně provázela korupce.

Závěrečná řeč v následujících dnech čeká i podnikatelku ve stavebnictví Ivanu Salačovou, která se jako jediná přiznala ke korupci a žalobce pro ni žádal pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.

Ve druhé části, u které soud chystá termíny nejdřív na duben, je Rath a Lucia Novanská ze společnosti ML Compet, která podle obžaloby organizovala zmanipulované tendry.

Obžaloba se týká údajné korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Týkaly se modernizace nemocnic a opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde Rath bydlí a působí jako lékař. Podle Jiráta Rath věděl o machinacích a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Rath obžalobu odmítá. Podle něj byly tendry pod vícenásobnou kontrolou.