Soud odročil pondělní projednání žaloby bývalého poslance ODS Ivana Fuksy, který žádá od státu čtyřmilionové odškodné za trestní stíhání v kauze údajných "trafik", což byl jeden z případů kolem někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové).

Fuksův advokát Tomáš Gřivna řekl, že se rýsuje smír s ministerstvem spravedlnosti, jednání ale stále pokračují. Stejně s úřadem vyjednává exposlanec ODS Marek Šnajdr. Odškodnění žádá i jejich někdejší kolega ze sněmovny Petr Tluchoř.

Odročení termínu nařízeného na pondělí žádalo podle Gřivny ministerstvo spravedlnosti a Fuksa se k žádosti přidal. Advokát řekl, že jednání směřují k uzavření dohody, její přesná podoba ale zatím není určená. Až bude vše jasné, chtějí Fuksa i ministerstvo, aby dohodu schválil soud.

Žalobami se zabývá Obvodní soud pro Prahu 2. Žalobci exposlance obvinili v jedné z kauz kolem Nagyové. Trojice zákonodárců si podle vyšetřovatelů nechala slíbit "trafiky" v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdají mandátu, a umožní tak podpořit tzv. stabilizační balíček Nečasovy vlády.

Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že exposlanci jsou díky poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je trestně stíhat.

O smíru s ministerstvem spravedlnosti jednají také Šnajdr a Tluchoř. V případu údajných trafik jsou obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist