Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí vyslechl svědky kvůli žalobě exposlance ODS Ivana Fuksy, který žádá čtyřmilionové odškodné za trestní stíhání v kauze údajných "trafik". Psychiatr a právník popisovali jeho problémy spojené s měsíčním pobytem ve vazbě, hovořila také Fuksova manželka.

Fuksa jedná o smíru s ministerstvem spravedlnosti, zatím bez výsledku. Stejně s úřadem vyjednává exposlanec Marek Šnajdr. Odškodnění žádá i jejich někdejší kolega ze sněmovny Petr Tluchoř.

Před soudem vypovídal primář psychiatrického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vlastimil Tichý, ke kterému Fuksa začal docházet od listopadu 2013. Exposlanec podle něj trpí stresovou poruchou. Stěžoval si například na pokleslou náladu, napětí, nespavost a bolesti hlavy. Vracely se mu prý vzpomínky na zásah z poloviny června 2013, při kterém byl zadržen policií, a pak měsíc strávil ve vazbě v Ostravě. Postupně se jeho stav prý zlepšil. Připomínáním případu se ale podle odborníka může situace opět zhoršit, stejně jako pokud se mu nedostane zadostiučinění.

"Také musel být před tím (trestním stíháním) sledován a odposloucháván a neustále měl pocit, že by mohl být opět sledován," řekl lékař. Fuksa prý měl výčitky vůči rodině, aby se na ni okolí nedívalo s opovržením. "Obával se budoucnosti, co se týče povolání, že na něj bude pohlíženo jako na nedůvěryhodnou osobu," dodal Tichý.

Žalobci trojici exposlanců obvinili v jedné z kauz někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové. Zákonodárci si údajně nechali slíbit "trafiky" v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdají mandátu, čímž nepodpoří tzv. stabilizační balíček vlády.

Advokátní koncipient z kanceláře Fuksova advokáta Tomáše Gřivny Michal Sýkora, který případ zpracovával, soudu řekl, že Fuksa trestnímu stíhání od začátku nerozuměl. "Vzdát se mandátu bylo pro něj čestné řešení, než aby hlasoval pro stabilizační balíček, proti kterému brojil," uvedl. Snažil se prý Fuksovi vysvětlit, že post, který později exposlanec přijal, je žalobci považován za určitou formu úplatku. "Jedná se o novátorskou konstrukci, která doposud v judikatuře nebyla řešena," uvedl.

Při návštěvách ve vazbě Fuksa prý působil sklesle a hubnul. "Říkal, že tam vysloveně trpí tím, že má velmi omezený pohyb, protože byl zvyklý celý život každý den sportovat, běhal maratony a podobně. Postupem doby jsem vnímal, že se psychický stav zhoršuje," dodal právník.

Sýkora také komentoval zabavení 16 diářů ve Fuksově bytě při domovní prohlídce. "Divili jsme se, proč policie žádá diáře do roku 1989," uvedl. Fuksova manželka Jolana, která soudu popsala okolnosti zatčení a vazby, řekla, že v diářích si podle ní manžel zaznamenával osobní události týkající se rodiny, jako byly výlety, a svoje pocity.

Nejvyšší soud v kauze později dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je trestně stíhat.

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř nyní vyjednávají o smíru s ministerstvem spravedlnosti. V případu údajných trafik jsou obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist