Ve třech různých vládách byl Ivan Pilip ministrem, předsedal dvěma politickým stranám a v další byl místopředsedou, jako viceprezident pomáhal vést Evropskou investiční banku. Jeho bohaté zkušenosti dnes využívá vládní KDU-ČSL.

Pilip lidovcům radí s ekonomickými a zahraničními tématy už od předvolební kampaně 2013, podílel se na tvorbě volebního a posléze i vládního programu. V poslední době se o něm mluví čím dál častěji, za lidovce se jako expert účastnil i nedávné koaliční rady k otázkám mýtného a elektronické evidence tržeb. "Nejde přímo o návrat na politickou scénu, nehraji žádnou politickou roli. Spíš jde o snahu využít zkušeností pro dnešní fungování KDU," odmítá možné ambice Pilip.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Ten s lidovci spolupracoval především v letech opoziční smlouvy na přelomu století jako představitel Unie svobody. V reakci na tehdejší svazek Miloše Zemana a Václava Klause založili křesťanští demokraté, Unie svobody, ODA a Demokratická unie čtyřkoalici, díky odporu veřejnosti k opoziční smlouvě velmi populární svazek. Senátní volby v roce 2000 čtyřkoalice dokonce vyhrála. Rok nato se Pilip zviditelnil angažovanou návštěvou Kuby – tamní režim ho kvůli setkání s disidenty držel tři týdny ve vězení.

I přes nadějné preference se čtyřkoalice stihla ještě do sněmovních voleb 2002 rozhádat a Pilip se do sněmovny jako dvojka v Královéhradeckém kraji nedostal. Mezi lety 2004 a 2007 pracoval jako viceprezident Evropské investiční banky, pak z politiky zmizel, podnikal a přednášel. 

Po desetileté pauze se ale zase vrátil a sám připouští, že klíčovou roli při výběru partaje hrály kontakty ze čtyřkoalice – například s někdejším předsedou lidovců Janem Kasalem, prvním pardubickým hejtmanem Romanem Línkem či dnešním europoslancem Pavlem Svobodou. 

"Nemusím se ztotožňovat se všemi programovými věcmi KDU, která je oproti mně víc doleva nebo do středu, základní směřování se mi ale zdá úplně v pořádku. Považuji ji za stranu potřebnou a stabilizující. Zejména v době, kdy náš politický systém dostává různé rány, ať už od prezidenta, či od stran typu ANO," říká o současné politice exministr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist