Pokud by byla schválena novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích senátora Jana Veleby, není vyloučeno, že by veřejnoprávní média přišla o zásadní část svých příjmů.

Předseda Strany práv občanů nicméně zrušit koncesionářské poplatky nehodlá, chce je pouze vyměnit za možnost dát peníze jiným médiím. Argumentuje tím, že veřejnoprávní média jsou nevyvážená, neobjektivní a někdy i dekadentní.

Novelu před několika dny veřejně podpořil rovněž prezident republiky Miloš Zeman. Na straně senátora je také několik poslanců. To, že je v jeho kruzích novela přijímána kladně, připisuje "hrubé" nespokojenosti s Českou televizí, která ve společnosti panuje.

V rozhovoru pro DVTV Veleba spekuloval, zda tak malá země vůbec potřebuje veřejnoprávní televizi s náklady až 7 miliard korun, které podle jeho slov neodpovídají jejím výkonům.

"Novelou jsem chtěl docílit toho, aby se Česká televize zamyslela nad svou činností, slezla z piedestalu a vyslyšela sílící kritiku," řekl.

Velebu rozladilo úterní rozhodnutí vedení ČT upřednostnit živý přenos z jednání v Poslanecké sněmovně před briefingem Hradu.

"Když Česká televize neodvysílala tiskovou konferenci mluvčího hlavy státu, zašla příliš daleko," uvedl.

Vysílat vystoupení prezidenta není pro veřejnoprávní televizi závazné, podle Veleby je to ale v souladu s dobrými mravy. "Ano, mělo by být slušností veřejnoprávních médií vysílat tiskovou konferenci prezidenta republiky prostřednictvím jeho tiskového mluvčího, živě. A tak to doposud bylo."

Veleba mimo jiné tvrdě kritizoval také satirický pořad České televize Pečený sněhulák, který v jednom ze svých dílů pojednával o změně prezidentova pohlaví. Rozlítilo ho, že se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tímto pořadem nezaobírala dostatečně. "Rada se podobnými podněty zabývá málo, pouze je od sebe odráží," myslí si Veleba.

Na otázku, proč trestat rozhlas a televizi za satirický pořad odebráním části příjmu, odpověděl, že nemíní platit umělcům za dekantní pořady, které do veřejnoprávní televize nepatří.

Veleba: Co jiného má hrát ČT živě, než tiskovky Hradu

Veleba: Co jiného má hrát ČT živě, než tiskovky Hradu