Česká republika nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny na dvě země, sama si v roce 1938 prošla podobnou zkušeností, míní vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Uvedl to v odpovědi na dotaz na Facebooku svého hnutí. Politik, který opakovaně kritizoval protiruské sankce, také napsal, že Evropská unie by neměla ustupovat agresi.

Do Česka dorazili krajané z Ukrajiny. Získají ubytování i finanční pomoc - čtěte ZDE

Babiš na dotaz Davida Horňáka uvedl, že si je česká vláda velmi dobře vědoma vážné krize na Ukrajině, včetně zabrání Krymu Rusy. "Nesouhlasíme s rozdělením Ukrajiny na dvě země. Podobnou situaci si dobře pamatujeme," uvedl ministr financí ve své odpovědi. "Týkala se Československa a stala se v roce 1938. Ve jménu zachování 'míru' Západ Hitlerovi ustoupil a obětoval Československo, mimochodem zemi skvěle vyzbrojenou a schopnou ubránit se vojenské agresi," poznamenal také v narážce na mnichovskou dohodu.

Ani dnes podle něj nejsou západní země jednotné v přístupu k ukrajinské krizi a nedodržují jednotně sankce. Jako příklad uvedl výskyt "nežádoucích" ruských občanů na různých místech Evropy.

"Evropská unie, které jsme nedílnou součástí, je povinna udělat maximum pro to, aby se situace stabilizovala, aniž by ustupovala agresi," je přesvědčen Babiš. "Česká republika se jako člen EU připojila k sankcím proti Rusku a podporuje aktivity EU směrem k diplomatickému řešení krize, které vidíme jako jediné možné řešení," uvedl také muž, který dosud evropské sankce proti Rusku hodnotil převážně kriticky.