Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) už vypsalo veřejné zakázky na nový jednotný informační systém a teď postupně otevírá obálky s jednotlivými nabídkami. Z těch jsou zatím úředníci, kteří mají IT zakázky na starosti, podle svých slov příjemně překvapeni. I ty nejvyšší nabídky jsou průměrně o dvě pětiny levnější, než kolik resort odhadoval.

Problematické IT zakázky byly přitom jednou z věcí nejvíce vytýkaných minulému vedení Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky.

"Hlavní rozdíl je v tom, že my se striktně řídíme zákonem o zadávání veřejných zakázek," tvrdí za současné vedení ředitel úseku pro informatiku Robert Baxa. "Oni přistoupili k prováděcí smlouvě s ministerstvem vnitra, což opakovaně zpochybnil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)," dodává.

Nyní je vypsáno celkem šest zakázek – tvoří je dvě soutěže na nákup hardwarového vybavení a pak především čtveřice "větších" zakázek, jejichž celková odhadovaná hodnota je 1,5 miliardy korun. Tato částka ale nakonec může být i poloviční.

Nabídky jsou už zveřejněny u tří z nich. A například cenu zakázky na výplatu podpory v nezaměstnanosti ministerstvo odhadovalo na 286 milionů korun. Nabídky se ale nakonec pohybují mezi 91 a 157 miliony, přičemž tu nejvyšší podala firma OKsystem, která provozuje stávající systém. Teď nabízí téměř polovinu odhadované ceny.

Podobná situace je i u zakázky na integraci podpůrných a provozních dat. Zde je odhadovaná hodnota 291 milionů korun, ovšem nejvyšší nabídka od společnosti NESS Czech se blíží 200 milionům.

U zakázky na provozní prostředí je nejvyšší nabídka dokonce méně než poloviční.

"Zřejmě je velká poptávka po zakázkách, protože jsme sami byli překvapeni, že některé nabídkové ceny jsou hodně nízké," připouští náměstkyně Iva Merhautová. V letošním roce MPSV plánuje vypisovat otevřené zakázky celkem za tři miliardy korun. "Když to ale takhle půjde dál, možná budeme jen na miliardě a půl," dodává.

Ministryně Michaela Marksová-Tominová navíc poukazuje i na srovnání se současností. Nicméně upozorňuje, že porovnávat jednotlivé částky je problematické, protože ať už v případě OKsystemu, Fujitsu Siemensu z dob exministra Drábka, nebo nových zakázek je obsah smluv různý.

"Na letošní rok jsme uzavřeli smlouvu se společností OKsystem v oblasti zaměstnanosti na provoz a rozvoj za 143 milionů. A nejdražší nabídka za 157 milionů, shodou okolností také od OKsystemu, je na vývoj nového systému, jeho implementaci a školení lidí, plus ještě dva roky provozu," popisuje Marksová-Tominová.

A důvod? "Možná je prostě jen drahé provozovat současný, starý systém," míní náměstkyně Merhautová.

Ze zmíněné čtveřice zbývá už jen zakázka na výplatu sociálních dávek, jejíž odhadovaná cena je nejvyšší. Otevírání obálek s nabídkami je naplánované na 2. března.