Ministerstvo práce podalo loni trestní oznámení kvůli čtyřem velkým projektům z evropských peněz za víc než 1,3 miliardy korun. Všechna směřovala na neznámého pachatele. Podle vyjádření představitelů resortu hrozí, že Brusel výdaje neproplatí a budou se muset hradit z rozpočtu.
"Problém se zdaleka netýká jen ministerstva práce, bude se to týkat různých projektů, bude to problém všech (resortů)," řekla v pořadu 20 minut Radiožurnálu ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Dodala, že o sporných projektech svého resortu nemá ještě konkrétní informace, do funkce nastoupila před týdnem.
Trestní oznámení podalo ministerstvo ještě pod vedením bývalého ministra z přechodné vlády Františka Koníčka. Týkají se projektu CEDAIN k zajištění informačních systémů pro úřady práce za 972,6 milionu korun, koordinace dokumentů a nákupů za zhruba 82,5 milionu, rozvoje národní soustavy povolání za 180,1 milionu korun a systemizace ministerstva práce za 79,6 milionu.
Evropský sociální fond hradí 85 procent sumy, zbytek platí stát. U sporných projektů však hrozí, že bude celou částku muset dorovnat Česko.
Z peněz EU z projektu CEDAIN se měly platit informační systémy pro úřad práce pro agendu zaměstnanosti. Resort pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) technologie ale pořídil bez tendru, smlouvy podepsal tehdejší náměstek Vladimír Šiška.
CEDAIN kvůli podezřením z nehospodárného užívání prostředků skončil předčasně loni v létě. Podle údajů ministerstva do konce loňského srpna stály služby a mzdy 734,57 milionu korun, od září do konce roku dalších 132,86 milionu. Výdaje pro letošek resort spočítal na 365,62 milionu, stejné mají být i v roce 2015. O tyto peníze chtěl Koníček posílit ve svém rozpočtu částku na provozní výdaje.
Dalších 750 milionů kvůli antimonopolnímu úřadu
"Bohužel evropské projekty, z nichž se financovalo, měly přímý dopad do rozpočtové kapitoly ministerstva práce," uvedl před nedávnem náměstek pro informační technologie Oleg Blaško. Podle něj se trestní oznámení ještě rozšiřovala, a to na další čin - porušení rozpočtové a finanční kázně. Blaško řekl, že dopad na rozpočet nebude mít jen CEDAIN. Dalších 750 milionů by podle něj mohl stát zákaz používat dva roky staré informační systémy, který před koncem roku vydal antimonopolní úřad.
Podle Blaška je velmi těžké požadovat po někom osobní odpovědnost. "Po našem příchodu na ministerstvo práce jsme našli k problematice informačních systémů prázdné skříně a lidé, kteří na těchto věcech participovali, už nejsou delší dobu zaměstnanci," poznamenal Blaško.
NKÚ odhalil pochybení
Národní soustava povolání měla sloužit jako nástroj pro sledování potřeb zaměstnavatelů a trhu práce, podle nich se mělo upravit vzdělávání. Projekt navázal na podobný program z let 2007 a 2008. Putovat do něj mělo přes 180,1 milionu korun. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v zadávacím řízení našel pochybení. Ministerstvo podle něj nevyloučilo jediného uchazeče, i když neměl požadovanou kvalifikaci, a jeho nabídku vybralo. Mluvčí NKÚ už dříve uvedla, že resort tak porušil zákon o veřejných zakázkách i rozpočtovou kázeň, a to ve výši až 148,8 milionu.
Projekt Systemizace ministerstva práce stál asi 79,6 milionu korun. Skončil v listopadu 2012. Měl se dotknout všech zaměstnanců resortu, tedy asi 19.500. Cílem bylo ušetřit a odbourat neefektivní činnosti. Ředitel ministerského odboru řízení projektů Radek Rinn už dřív řekl, že hrozí, že náklady nebudou uznatelné. To se týká i projektu koordinace oběhu dokumentů a nákupů. Jeho rozpočet je 82,5 milionu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist