Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje snížit počet budov, které využívá. Sestěhuje proto několik organizačních složek (mezi ně patří například Úřad práce nebo Česká správa sociálního zabezpečení), které na sebe navazují svou náplní.

Snížení počtu objektů je reakcí na prosincové zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten zveřejnil zprávu, že mezi roky 2009 až 2013 resort nakupoval za stamiliony korun budovy, které později nevyužíval. Problém zjistil například u Úřadu práce a ministryně Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) tehdy tvrdila, že celou situaci prověří.

Jedním z kritizovaných případů je budova Úřadu práce v Pardubicích, jejíž výstavbu ministerstvo neschválilo, protože bylo potřeba přikoupit pozemek, který jeho majitel prodával jen jako celek za 15 milionů korun. Ten se ministerstvu zdál příliš velký. O dva roky později ale resort schválil výstavbu úplně nového domu na jiném místě a náklady vyšly o 130 milionů korun dráž než u první varianty.

Sestěhování by podle MPSV mělo navíc omezit roztříštěnost jednotlivých složek. Podobný projekt přitom zvažuje i ministerstvo financí, které by se také mohlo v příštích letech sestěhovat do jedné zmodernizované budovy.

MPSV změnilo kontrolu nákupů

Kromě tohoto plánu MPSV změnilo systém kontrol při podobných nákupech nebo výstavbách. Každý takový záměr bude muset projít přes příslušný odbor, Resortní investiční komisi a následně ho bude muset schválit porada vedení.

NKÚ si totiž stěžoval hlavně na to, že MPSV často měnilo podmínky svých programů. "Tento nekoncepční přístup ministerstva vedl k tomu, že se z programů pořizovaly budovy, pro něž neměly Česká správa sociálního zabezpečení a Úřad práce dostatečné využití nebo naopak kapacitně nedostačovaly jejich potřebám," řekla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Teď ministerstvo tvrdí, že letos připraví a schválí strategii pro nakládání s podobnými objekty. Připravuje i materiál pro vládu. "Šlo o systémová pochybení, ale objektivně svou roli sehraje vždy více faktorů," dodal k odůvodnění mluvčí ministerstva Petr Habáň.