Vjezd do centra Prahy od léta zpoplatněný nebude. Koalice podle radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) takovou změnu nechystá ani letos. "Aktuálně to legislativně není možné," řekl Dolínek. I tak ale město dává dohromady podklady k tomu, co by zpoplatnění vjezdu do centra mohlo přinést.

"Ta diskuse je před námi, ale není to momentálně na programu dne," dodal pro Aktuálně.cz Dolínek. Podle něj musí koalice nejdříve vyřešit například nízkoemisní zóny nebo otevření tunelu Blanka. Pak se může zpoplatněním vjezdu do centra zabývat. "Laické očekávání je, že by díky tomu byly menší problémy v Praze. Zaznívá, že Londýnu to prospělo, ale i díky tomu, že má propracovaný okruh," vysvětlil také Dolínek. 

Záměr zpoplatnit vjezd do centra Prahy a také omezení parkování byl součástí materiálu, který se týká zlevnění ročního kuponu na pražskou MHD. Ten mířil na úterní jednání rady.

Koalice schválila slevu na roční tramvajenku o více než tisíc korun – místo současných 4750 korun bude nově stát 3650 korun. Magistrát počítá s tím, že díky slevě si roční kupon koupí více lidí, a to pokryje výpadek v příjmech dopravního podniku. Pokud by si ale kupon nekoupilo víc lidí, město by podle předběžných odhadů z rozpočtu zaplatilo zhruba 400 milionů korun. Podle dřívějších odhadů by výpadek mohl být i 700 milionů korun ročně. V dokumentu bylo zpoplatnění centra pro auta jako jedno z doprovodných opatření, které by mělo do MHD přilákat více cestujících.

Pokud se to podaří, bude mít město další náklady. Dopravní podnik by musel posílit kapacitu MHD, nebo zkrátit víkendové intervaly. To by podle odhadů mohlo vyjít až na 200 milionů korun.

Další opatření, která se slevou ročního kuponu souvisejí, chce rada projednat zhruba za měsíc. Čeho všeho se budou týkat, zatím není jasné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist