Původně se zdálo, že chátrající památkově chráněný objekt v pražské Jeseniově ulici získá iniciativa Klinika, jejíž squatteři budovu loni v prosinci obsadili. Aktivisté ale nejsou jediní, kdo se zúčastnil soutěže vyhlášené Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Zájemci jsou celkem tři, jejich jména ale ÚZSVM zatím nechce říci. Mluvčí úřadu Robert Hurt pouze bez dalších podrobností sdělil, že jeden z uchazečů nesplnil formální náležitosti, a proto byl vyřazen. Iniciativa Klinika je podle informací HN jedním ze dvou zájemců, kteří podmínky splnili.
Nyní má komise pět pracovních dnů na to, aby rozhodla, který z účastníků si bude moci objekt vypůjčit. Pronájem zdarma je na několik měsíců, než se vyřeší jeho budoucí využití státem.
"Předpokládám, že tam bude potřeba uklidit a uvést to do nějakého aspoň trochu funkčního stavu," uvedla za iniciativu Klinika Anna Hausnerová, jaké první kroky by bylo zřejmě potřeba udělat.
Aktivisté z Kliniky podle návrhu, který předložili do výběrového řízení, plánují několik způsobů využití budovy. Chtějí v ní zřídit například kavárnu, kde se bude vařit z domácích surovin a "bez chemie", lidovou jídelnu pro místní obyvatele nebo třeba komunitní dílnu a tělocvičnu.
Architekt Lukeš: Když stát své budovy neopraví, ať je aspoň přenechá - čtěte ZDE
Kromě popisu využití prostor bývalé polikliniky museli zájemci předložit i způsob, jak budou financovat její chod – třeba placení dodávek vody a elektřiny. Podmínkou přitom bylo, že účel státního pronájmu nesmí být komerční.
Aktivisté z Kliniky se chtějí vyhnout státním dotacím a grantům a orientují se spíše na dobrovolné příspěvky nebo crowdfunding. Postupně však chtějí přejít i na využití obnovitelných zdrojů nebo výdělky z koncertů či prodeje občerstvení.
Podle nich by "dobrovolnický" systém financování mohl fungovat. Od prosince, kdy budovu obsadili, uspořádali několik benefičních akcí a momentálně jsou přibližně 70 až 80 tisíc korun v plusu. "Myslím, že by to mohlo fungovat dál, tím spíš, když to bude 'fyzické' místo," tvrdí Hausnerová. "A nejde jen o peníze, může to být i pomoc - třeba když někdo přijde a zapojí se do oprav," dodává.
Při vyklízení squatu Klinika opět byly zákony nad rozum - čtěte ZDE
Smlouva na pronájem je na dobu určitou, nejdéle na jeden rok. Pokud se do té doby budova převede na jinou organizační složku státu, dohoda zanikne. Jestliže se ale vyjednávání o jejím osudu protáhne, smlouva se může postupně prodloužit až o dalších sedm let.
O budovu má stále zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle náměstka financí Ondřeje Závodského, pod kterého spadá majetkový úřad, se ale převod nevyřídí dříve než za rok.
"Náš zájem o tuto budovu stále trvá. O právo hospodaření s ní jsme zažádali v listopadu," uvedl před týdnem pro server Aktuálně.cz vedoucí oddělení metodiky a prevence GIBS Jan Melša. "Ve chvíli, kdy bychom budovu využívali pro naše potřeby, by účast jiného subjektu možná nebyla," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist