V muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta jsou stovky tun munice, včetně nelegálně uloženého semtexu, povolení má firma pouze na šest tun. Řekl to hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

"Semtex je tam nelegálně, našlo se tam devět palet. Budeme trvat na tom, aby sklad byl vyklizen," řekl. Po páteční kontrole začala policie vyšetřovat možné nedovolené ozbrojování. Kontrolní orgány dnes začaly s další prohlídkou areálu. Majitel skladu odmítá, že by uskladňoval semtex.

Podle hejtmana má firma povolení skladovat munici ve dvou malých objektech, materiál, jehož jsou podle hrubého odhadu stovky tun, je ale uložený v bednách v dalších zhruba deseti budovách. Dříve to býval zemědělský areál a není oplocený.

"Samozřejmě teď může tvrdit, že semtex není jeho. Jako to udělal s dělem z druhé světové války. Když policie pokračovala dál v kontrole jiných budov, rozřezal jej," řekl hejtman.

Bezpečnostní radu kraje hejtman svolávat nechce, řekl po odpolední prohlídce areálu. Podle něj je potřeba práce lidí v terénu a ne se zdržovat debatami na hejtmanství. Semtex mu v pondělí kontroloři ukázali."Byl uložený v bývalém kravíně," dodal.

Starosta Vysokého Mýta František Jiraský nakonec svolal bezpečnostní radu obce s rozšířenou působností hlavně proto, že se snaží situaci zklidnit. "Není důvod k panice, munice není nejspíš uskladněná v rozporu s doporučeními, tedy mimo originální balení. Je to prostě v objektech, kde to asi zřejmě nemá co dělat a je toho víc, než by mělo být," řekl Jiraský.

Ministerstvo obrany vypíše desetimilionové zakázky na munici a inovace - čtěte ZDE

Jednatel firmy Rudolf Martin dosud uváděl, že ve skladu je zhruba 50 tisíc ručních palných zbraní, deset milionů kusů pěchotní munice, 100 tisíc ručních granátů a šest tisíc pancéřovek. Na stránkách společnosti Zelený sport, která mu také patří a obchoduje se zbraněmi, se proti všemu důrazně ohrazuje.

"Samozřejmě s tím semtexem je to úplný blábol, s výbušninami neobchodujeme. Pokud si volení zástupci myslí, že jsou vrchností, které se neodmlouvá a má dědičný nárok na slepou poslušnost, tak se hluboce mýlí," uvedl už v pátek jednatel na stránkách firmy.

Obchod se zbraněmi Zelený sport nedávno použil v reklamě na kalašnikov v lednovém časopise Střelecká revue snímek ze skutečné popravy britského humanitárního pracovníka islámskými radikály. Pokud obchod porušil zákon, může firma dostat až dvoumilionovou pokutu.

Podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána zatím nelze odhadnout délku trvání kontroly skladu, nejspíš však potrvá v řádech týdnů. "O případném vyklizení skladu je nyní předčasné spekulovat. Aktuálně zde nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí a areál je střežen policisty," sdělil Bocán. O kontrolách skladu ve Slatině v minulosti se vztahuje povinnost mlčenlivosti, proto nemůže informace poskytnout. Podle něj se ale policie zaměřuje na kontrolu dalších muničních skladů v republice a chce dělat kontroly intenzivněji.

Policie v pátek zahájila úkony trestního řízení pro trestný čin nedovoleného ozbrojování. Víc informací sdělit nemůže, řekla v pondělí krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Stavební úřad ve Vysokém Mýtě vyčká na vyjádření šetření úředníků krajského úřadu, kteří dnes jeli na místo, řekla mluvčí města Marie Lněničková. Kromě toho hasiči zjišťují, zda objekty splňují podmínky protipožární ochrany, a policie si dnes přizvala také Český báňský úřad.

"Úřad dozoruje výbušniny. Aby se mohlo určit, co je výbušnina, střelivo a co munice, zúčastnili se ohledání místa naši tři inspektoři. Analogicky na případu Vrbětic to nebude poprvé ani naposledy, záleží na postupu odebírání a překládání materiálu," řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Podrobnosti o skladovaném materiálu však může sdělovat jen policie, dodal.