Pyrotechnici by v pondělí měli začít čistit prostory areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. V noci totiž uplynula devítidenní bezpečnostní lhůta, kdy se z areálu neozval žádný výbuch. Areál včetně příjezdových cest by měli vyčistit do ledna, poté by se měla začít munice odvážet.

Poslední výbuch v této oblasti zazněl minulý pátek, od té doby byl v areálu klid. Žádné výbuchy se z ohraničeného a přísně střeženého prostoru neozvaly ani uplynulý víkend. Lhůta vypršela v neděli před 23.00.

Pyrotechnici nyní budou moci vstoupit do vymezeného prostoru v okolí obou vybuchlých skladů. Areál budou čistit od munice rozházené po výbuchu druhého skladu, který nastal 3. prosince. Kromě úklidu příjezdových cest budou muset zkontrolovat neporušenost dalších skladů. Vybudují i místo pro otáčení nákladních automobilů a další techniky.

První sklad s 58 tunami vojenského materiálu vybuchl 16. října, druhý sklad s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince. Sklady si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval 1000 tun výbušniny.