Praha chce od března opět začít vydávat papírové kupony na MHD. Souběžně s nimi mají zůstat i karty Opencard. Vyplývá to z materiálu, který by v úterý měla projednat rada. Rada zároveň nechá vypracovat analýzu, co s projektem Opencard dál. Informace a existenci materiálu potvrdil zastupitel Jakub Michálek (Česká pirátská strana). Praha má kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti s Opencard dlouhodobé problémy.

"Od začátku říkáme, že papírové jízdné je jedna z variant. Praha chce být připravena na všechny možnosti," řekla HN mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Podle ní teď nelze říct, jestli to znamená, zda Opencard končí. "Do doby, než se tím bude zabývat rada, je to irelevantní," dodala. 

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) podle podkladů o přechodu na papírové kupony na začátku týdne informovala dopravní podnik a organizátora dopravy – organizaci Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň. "Dopravní podnik považuje za předčasné vytvářet jakékoliv závěry předtím, než bude vše projednáno radou," řekl HN mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. 

Z materiálu pro radu vyplývá, že pokud bude možné vytisknout kupony dřív, zavede je město ještě před začátkem března. Planost ročních kuponů na MHD nebude nově možné přerušit, papírové kupony to totiž neumožňují, Praha proto tuto možnost zruší i u Opencard. Bude to platit jen pro nově koupené kupony.

"Praha bude prvním městem na světě, které se po úspěšném zavedení elektronického odbavení vrátí k papírovým kuponům," řekl k tomu mluvčí EMS, která vlastní práva k Opencard, Martin Opatrný.

V pondělí primátorka v rozhovoru s řekla, že o osudu Opencard bude jasno do konce měsíce. Víc k tomu vytrvale odmítá sdělit, stejně jako zastupitelský klub České pirátské strany, který s koalicí situaci kolem karty řeší. Zástupci firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k Opencard, tvrdí, že Praha zatím neřekla ani to, zda chce v projektu pokračovat, či nikoli. Za bezchybný chod Opencard ručí jen do konce měsíce.

Situaci kolem projektu Opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka v prosinci loňského roku tvrdila, že "řešení" situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné neprezentovala.

Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.