Bývalý ředitel odboru informatiky pražského magistrátu Ivan Seyček si odpyká 3,5 roku vězení za zvýhodnění firmy Haguess v projektu Opencard. Pět let také nesmí působit v orgánech, které nakládají s veřejnými finančními prostředky.

Odvolací senát Vrchního soudu v Praze mu ve středu zpřísnil původně podmíněný trest za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Šéf hodnotící komise Jiří Chytil odešel s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody. Chytil se podle soudu provinil tím, že nevymáhal smluvní pokutu za opožděné plnění smlouvy. Způsobil tak třímilionovou škodu.

Další tři obžalované úředníky soud zprostil viny. Rozhodnutí je pravomocné.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Vrchní soud v únoru odsoudil všech pět bývalých úředníků pražského magistrátu. Dostali podmíněné tresty od jednoho do tří let. Obžalovaní úředníci měli odpovědnost za průběh veřejné zakázky v době, kdy byl primátorem Pavel Bém (ODS). Ten před soudem vystupuje jako svědek. 

Veřejnou zakázku na Opencard vyhrála firma Haguess. Vrchní soud ale v únoru řekl, že její nabídka nesplňovala zadávací podmínky a hodnotící komise ji neposoudila ekonomicky výhodně. Haguess tak podle soudu zakázku vůbec získat neměl. 

Část firmy Haguess společně s červenou kartou odkoupila firma eMoneyServices (EMS), která teď o budoucnosti karty vyjednává s magistrátem. Stále není jasné, jestli karta bude ve městě fungovat dál, nebo nová koalice přijde s jiným řešením.

Projekt Opencard, který slouží především jako tramvajenka, má v současnosti přes milion Pražanů. Město vyšel na zhruba 1,35 miliardy korun.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist