Sněmovní vyšetřovací komise k Opencard podá trestní oznámení na policii a státní zástupkyni Dagmar Váchovou. V úterý to po projednání závěrečné zprávy uvedl předseda komise Bronislav Schwarz (ANO).

Komise se měla zaměřit na postup vyšetřování počátků nyní už více než miliardového projektu Opencard. Kauze se věnovala zhruba půl roku, kdy také vyslýchala svědky. Policie se projektem zabývala na základě trestního oznámení někdejší opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové. 

Váchovou i policii komise viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. "Státní zástupkyně rozdělila komplexní trestný čin na devět kauz, které nedávaly smysl, a postupně je odkládala," uvedl Daniel Korte (TOP 09) s tím, že nakonec zbyly jen dvě kauzy. Trestní oznámení Ryšlinkové podle Korteho naznačovalo trestný čin úmyslného, organizovaného a předem promyšleného podvodu.

Státní zastupitelství se k věci nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s textem trestního oznámení. "Podat trestní oznámení je právem každého občana, a tedy i sněmovní komise. Vzhledem k tomu, že zatím neznáme text tohoto oznámení, nebude se k němu ani Městské státní zastupitelství v Praze, ani státní zástupkyně Dagmar Máchová vyjadřovat," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Komise označila v prověřování, vyšetřování a dozoru podle Schwarze dvě desítky bodů jako "závadové". Lidovou mluvou se podle něho chytila malá ryba a velká uplavala.

Zprávou komise by se nejprve měli zabývat poslanci. Stihnou to zřejmě na své prosincové schůzi. 

Komise podle člena Ivana Gabala (KDU-ČSL) porovnávala postup policie a státního zastupitelství vůči trestnímu oznámení. "Většina pochybení, která jsou identifikovaná a která případně budou předmětem trestního oznámení, se týká nepochopitelného a velice rychlého odklonu vyšetřování od smyslu, obsahu a hlavních bodů trestního oznámení," řekl Gabal.

Závěry komise by se podle něj mohly odrazit ve finální verzi návrhu nového zákona o státním zastupitelství. V současném systému jsou podle něho některá místa, která velmi komplikují vyšetřování finanční kriminality.

Před soudem dosud skončila pětice bývalých úředníků z odboru informatiky. Soud jim zatím nepravomocně uložil podmíněné tresty. Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali jako svědci. V další kauze Opencard je obžalována většina členů pozdější rady včetně dosluhujícího primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a jeho předchůdce Bohuslava Svobody (ODS).

Pokud nenastanou v systému vyšetřování změny, Gabal soudí, že by podobný osud mohl hrozit i nové městské radě, jakmile začne Opencard řešit.

Z činnosti komise už vzešel podnět nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby prověřil postup Máchové. Zeman podnět předal k vyřízení pražské městské státní zástupkyni Janě Hercegové, která se za Máchovou postavila.

Opencard slouží především jako tramvajenka nebo průkazka do městské knihovny v Praze. Celý projekt je spojen s řadou podezřelých smluv. Doposud stál přes 1,3 miliardy korun.