Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zprostil mlčenlivosti tři důstojníky obžalované v kauze Jany Nečasové a zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Informovala o tom v úterý Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva.

Soud kvůli žádosti o rozšíření zbavení mlčenlivosti loni v listopadu odročil hlavní líčení. Projednání by tak mělo bez komplikací pokračovat v dalším termínu za týden výpovědí bývalé šéfky kabinetu premiéra Nečasové.

"Ministr obrany již požadavku soudu vyhověl a všechny jmenované zprostil mlčenlivosti v požadovaném rozsahu," uvedla Zechmeisterová. Rozhodnutí se týká exšéfů vojenské tajné služby Milana Kovandy a Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová musela odročit jednání hned po jeho zahájení 20. listopadu, protože advokáti obžalovaných namítali, že jejich klienti potřebují k řádné obhajobě rozsáhlejší zproštění mlčenlivosti.

Dosud se vztahovalo na období, ve kterém se podle obžaloby páchala trestná činnost, důstojníci ale chtějí hovořit i o předcházejícím období a metodách práce VZ. Výpovědi by měly obsahovat utajené informace. Vzhledem k tomu bude z jednání zřejmě vyloučena veřejnost.

Žalobce viní čtveřici ze zneužití VZ. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení. Podle státního zastupitelství nynější manželka expremiéra Petra Nečase, dříve Nagyová, zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka jeho kabinetu. Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.

Kovanda, Páleník i Pohůnek již dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce tzv. kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel "z nejvyšších míst".