Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se musí omluvit lobbistovi Ivo Rittigovi za to, že jej veřejně spojil s majetkem zabaveným policií v kauzách kolem Jany Nagyové. Nemusí se mu však omlouvat za označení "lupič" ani mu vyplatit požadované odškodné ve výši 100 tisíc korun.

Rozsudek v úterý potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, rozhodnutí je pravomocné. Rittig tak s většinou svých požadavků neuspěl, ministrovi navíc musí zaplatit část nákladů soudního řízení. Podle Zaorálka soud dopadl "poměrně úspěšně", verdikt chce nicméně ještě prostudovat.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Zaorálek při loňském červnovém projevu na schůzi sněmovny spojil Rittiga s penězi a zlatem, které zabavili policisté při razii na úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s obviněními kolem tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS).

Mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči". Kritizoval to, že tito "lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s úřadem vlády".

Omluva soukromým dopisem, ne v Právu

Současný ministr, který dříve avizoval, že se Rittigovi rozhodně omlouvat nehodlá, nyní musí lobbistovi kvůli tvrzení o jeho spojení se zabaveným majetkem zaslat omluvný dopis s vlastnoručním podpisem. 

"Soud odmítl požadavek odškodného a veřejné omluvy, a vlastně zopakoval rozhodnutí soudu první instance, že postačí dopis. Není to špatný výsledek, spíš naopak," uvedl Zaorálek telefonicky z Kyjeva, kde je na návštěvě.

Ministr po návratu do Prahy hodlá rozsudek prostudovat a poradit se s právníky, zda je možné v kauze použít ještě dalších prostředků. "Výsledek mi ale připadá příznivý," dodal.

Předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková verdikt odůvodnila prohlášením, že "výrok je skutkovým tvrzením a je dehonestující. Žalobci (Rittigovi) za něj zcela právem přísluší omluva," Rittigovo přání, aby se omluva objevila v celostátním deníku Právo, však označila za nepřiměřené.

Stejně tak odmítla, aby se Zaorálek omlouval za "lupiče" - a to proto, že nešlo o skutkové tvrzení, ale o hodnotící soud. Finanční zadostiučinění Rittigovi nepřiznala proto, že se muži nestala zvlášť závažná újma.

K soudu dnes nedorazil ani Rittig, který dlouhodobě pobývá v Monaku, ani Zaorálek, jenž je pracovně v Kyjevě. "Dovolávat se patrně nebudeme. Pro klienta byla důležitá omluva, nikoliv finanční zadostiučinění," řekl novinářům Rittigův advokát Vladislav Jirka. I Zaorálkův právník Petr Topinka vnímá verdikt jako úspěch. "Rozsudek je ze tří čtvrtin v náš prospěch," podotkl.

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Rittiga, dalšího vlivného lobbistu Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu.

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Jak ovšem vyšlo najevo později, u Rittiga žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli.

Lobbista je obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, v kauze údajného vyvedení peněz z firmy Oleo Chemical a společně s Nagyovou rovněž v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Stíhán je na svobodě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist